Kanonizacja zakonnicy i dwóch duchownych

Zobacz galerię
Kanonizacja zakonnicy i dwóch duchownych
(fot. Grzegorz Gałązka/Galazka.DEON.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Kościół ma troje nowych świętych. W niedzielne przedpołudnie Benedykt XVI przewodniczył uroczystej liturgii na Placu św. Piotra, podczas której kanonizował dwóch Włochów i Hiszpankę.

Są to Gwidon Maria Conforti (1865-1931), Alojzy Guanella (1842-1915) oraz Bonifacja Rodriguez de Castro (1837-1905). Wszyscy oni żyli na przełomie XIX i XX wieku, będąc założycielami zgromadzeń zakonnych: Conforti - ksawerianów, Guanella - Córek Maryi od Opatrzności oraz Sług Miłosierdzia, a Rodriguez de Castro - sióstr od św. Józefa.

Ta pierwsza i ostatnia zarazem kanonizacja w tym roku wpisała się w Światową Niedzielę Misyjną, jako że zgromadzenia założone przez nowych świętych są mocno zaangażowane w ewangelizację w różnych częściach świata. Nawiązał do tego w homilii Benedykt XVI, wskazując, że choć różni charyzmatami, nowi święci hojnie odpowiedzieli na brzmiące w dzisiejszej ewangelii przykazanie miłości Boga i bliźniego. Św. Gwidon Maria Conforti zawierzył Bogu, mimo trudności, jakich od początku doświadczał na drodze powołania.

"Silnie odczuwał on wymóg głoszenia tej miłości tym, którzy jeszcze o niej nie słyszeli, a motto «Miłość Chrystusa przynagla nas» streszcza program instytutu misyjnego, któremu dał on początek, rodzinie zakonnej oddanej służbie ewangelizacji pod patronatem apostoła Wschodu, św. Franciszka Ksawerego - mówił Papież. - By żyć tym apostolskim porywem, św. Gwidon Maria został powołany do posługi biskupiej najpierw w Rawennie, a potem w Parmie. Wszystkie siły oddał dobru powierzonych sobie dusz, zwłaszcza tych, które oddaliły się od Pana. Jego życie naznaczone było licznymi, także ciężkimi próbami. Umiał on jednak przyjmować każdą sytuację jako Boży znak zachęty do oddania się Panu. Jako pierwszy doświadczył tego, czego nauczał swoich misjonarzy, że doskonałość polega na czynieniu woli Bożej, na wzór Chrystusa ukrzyżowanego".

 

DEON.PL POLECA

Także św. Alojzy Guanella dał szczególne świadectwo odpowiedzi na największe przykazanie miłości, szczególnie względem najmniejszych i odrzuconych.

"Pragniemy dziś dziękować Panu, bo w św. Alojzym Guanelli dał nam proroka i apostoła miłości - kontynuował Benedykt XVI. - W jego świadectwie, tak pełnym człowieczeństwa i troski o najmniejszych, rozpoznajemy świetlisty znak obecności i dobroczynnego działania Boga, który jak słyszymy w dzisiejszym czytaniu, chroni przybysza, wdowę i sierotę oraz troszczy się o ubogiego. Niech ten nowy święty miłosierdzia będzie dla wszystkich, a szczególnie dla członków założonych przez siebie zgromadzeń, wzorem głębokiej i owocnej syntezy kontemplacji i działania. Całe jego życie możemy streścić w słowach, które sam wypowiedział na łożu śmierci: In caritate Christi".

Spotkanie Chrystusa w codziennym trudzie - to duchowy rys św. Bonifacji Rodriguez de Castro. Jak wskazał Papież, praca była dla tej hiszpańskiej zakonnicy, na wzór św. Pawła, także okazją do apostolatu.

"Praca, którą wykonywała od maleńkości, była dla niej nie tylko środkiem, by nie być ciężarem dla innych, ale także sposobem bycia wolną dla realizacji własnego powołania - zauważył Ojciec Święty. - Dawało to też okazję kontaktu z innymi kobietami i uczenia ich, że i w pracy mogą natknąć się na Boga i jego wezwanie miłości, które trzeba rozeznać. Tak zrodziły się Służebnice św. Józefa, w pokorze i ewangelicznej prostocie, która na przykładzie rodziny z Nazaretu ukazuje się jako szkoła chrześcijańskiego życia".

Papież zachęcił na koniec wiernych, by przykład nowych świętych pociągnął ich do stania się autentycznymi świadkami miłości Boga i bliźniego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kanonizacja zakonnicy i dwóch duchownych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.