"Kapłani nie mogą stawiać siebie ponad innymi"

Wiarygodność duszpasterza i co się z tym łączy skuteczność jego posługi zależy od tego, jak podchodzi on do spraw materialnych (fot. Catholic Church (England and Wales)/flickr.com)
KAI / slo

Nie możemy stawiać siebie ponad innymi. W oczach Bożych król ma taką samą wartość jak jego poddany, ksiądz ma taką samą wartość jak wierny – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 19 czerwca b podczas udzielania święceń kapłańskich 10 diakonom w sandomierskiej katedrze. W liturgii uczestniczyli biskup pomocniczy Edward Frankowski, kapłani, alumni, siostry zakonne, rodziny oraz bliscy wyświęcanych kapłanów.

W homilii bp Nitkiewicz zaapelował do neoprezbiterów o ducha służby. Mówił też o właściwym stosunku kapłana do dóbr materialnych.

- Wiarygodność duszpasterza i co się z tym łączy skuteczność jego posługi zależy od tego, jak podchodzi on do spraw materialnych. Wystawność życia wywołuje szereg negatywnych reakcji. Wzbudza zazdrość, podejrzenia, odstrasza i krępuje tych, którzy żyją w niedostatku. Nie chodzi tutaj o noszenie wytartych sutann czy dziurawych ornatów. Kapłan ma jednak zachować roztropny umiar, a jednocześnie powinien okazywać autentyczną troskę o ubogich. Ma być ich rzecznikiem wobec świata – mówił hierarcha.

- Potrzebna jest solidarność z tymi, którzy posiadają mniej niż ja, z tymi którzy cierpią z powodu choroby, samotności, czy zepchnięcia na margines społeczny. Trzeba na wzór Chrystusa nieść razem z nimi to brzemię, ten ciężar postrzegany przez opinię publiczną jako upośledzenie albo hańba – podkreślił biskup.

DEON.PL POLECA

Bp Nitkiewicz, który sam obchodził 26 rocznicę święceń, zachęcił zgromadzonych wiernych do modlitwy za kapłanów. - Dzisiaj wiatr nie dmucha duchownym w żagle, dzisiaj mają wiele problemów z samymi sobą i z sytuacjami, jakie niesie życie - powiedział.

Po Mszy św. bp Nitkiewicz wraz z ks. Pawłem Bieleckim, kanclerzem Kurii Diecezjalnej wręczyli wyświęconym kapłanom nominacje do parafii, w których będą pełnili posługę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Kapłani nie mogą stawiać siebie ponad innymi"
Komentarze (5)
.
...
26 maja 2013, 15:33
"Wystawność życia wywołuje szereg negatywnych reakcji. Wzbudza zazdrość, podejrzenia, odstrasza i krępuje tych, którzy żyją w niedostatku. " księże biskupie, z takiego powodu nie warto aż rezygnować z luksusu, wystarczy wyznaczyć w budynkach kościelnych "klauzurę",gdzie biedni nie wejdą i owych luksusów nie zobaczą, i problem z głowy, bo  "czego oczy nie widzą... itd" rozumowanie żenujące  - tego dostojnika kościoła
S
Słaba
20 czerwca 2011, 17:54
"- Potrzebna jest solidarność z tymi, którzy posiadają mniej niż ja, z tymi którzy cierpią z powodu choroby, samotności, czy zepchnięcia na margines społeczny. Trzeba na wzór Chrystusa nieść razem z nimi to brzemię, ten ciężar postrzegany przez opinię publiczną jako upośledzenie albo hańba – podkreślił biskup." Otóż to... Tzw. "opinia publiczna" naznacza i wyklucza niekoniecznie księży. A ksiądz ma się z tą odrzucaną grupą solidaryzować. Czyli z powodu miłości bliźniego nie unikać narażania się na odrzucenie razem z bliźnim. To jest naprawdę trudne ubóstwo - wyrzeczenie się nie tylko bogactwa materialnego, ale i "społecznego".
AC
Anna Cepeniuk
20 czerwca 2011, 12:15
"Dzisiaj wiatr nie dmucha duchownym w żagle, dzisiaj mają wiele problemów z samymi sobą i z sytuacjami, jakie niesie życie - powiedział." Mam nadzieję, że formacja w seminarium dała im podstawy i pomoc w tym, by potrafili zmierzyć się z problemami......... a więc z samym sobą przede wszystkim...... Bo życie jest bardzo bogate w wydarzenia i nieźle się trzeba powysilać, żeby utrzymać żagiel odpowiednio....... i to bez wiatru. To jest naprwdę trudne.
Przemysław Marek Szewczyk
20 czerwca 2011, 11:54
Słowa o ubóstwie są cenne. Wydaje mi się jednak, że to za mało zalecać ubóstwo z tego powodu, że "wystawność życia wywołuje szereg negatywnych reakcji". Ubóstwo jest Radą Ewangeliczną, radą Ewangelii. Bóg stał się ubogi, a nawet jest ubogi, bo nic dla siebie nie zatrzymuje - wszystko oddaje. Ubóstwo upodabnia więc do Boga. To dlatego "chciwość pieniądza" - jak mówi święty Paweł - "jest bałwochwalstwem".
Bogusław Płoszajczak
20 czerwca 2011, 11:36
Cytuję: "Kapłani nie mogą stawiać siebie ponad innymi".... Mój komentarz: Nie dyskutując bezposrednio z tezami artykułu chcialbym tylko zauważyć, że już w dawnej Polsce powstawału utwory typu: "Rozmowa miedzy Panem, Wójtem i Plebanem". Na ile kapłan traktowany jest w społeczenstwia jak "każda inna osoba"? Watpię aby kiedykolwiek to się do końca zmieniło. Oczywiście owo zainteresowanie osobą kapłana nie zawsze jest pozytywne i przybiera różne formy.