Kard. Antonelli: Rodzina potrzebuje wsparcia

Kard. Antonelli: Rodzina potrzebuje wsparcia
Kardynał Ennio Antonelli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny (fot. KAI/Waldemar Machulak)
PAP / wab

O kryzysie tożsamości rodziny, jej misji wychowawczej, prokreacyjnej i potrzebie wsparcia rodziny w dążeniach do realizacji jej celów mówił w sobotę podczas VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego kardynał Ennio Antonelli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny.

Od piątku w Gnieźnie pod hasłem "Rodzina nadzieją Europy" obraduje VIII Zjazd Gnieźnieński zorganizowany w 1010 rocznicę przyjazdu do Gniezna Cesarza Ottona III.

Według przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Rodziny - rodzina w Europie stoi wobec wielu trudności, wśród nich wymienił kryzys tożsamości, kryzys misji wychowawczej rodziny i misji prokreacyjnej.

Powołując się badania naukowe Kard. Antonelli stwierdził, że młodzież wśród najważniejszych dla siebie spraw wymienia rodzinę i potomstwo, a rodziny chciałyby mieć więcej dzieci.

- Z niektórych badań wynika, że rodziny chciałyby mieć dwójkę czy trojkę dzieci, jednak sytuacja ekonomiczna doprowadza do tego, że pozostają z jednym dzieckiem. I to jest głos od tych ludzi do społeczeństwa do polityków, do państw - pomóżcie nam zrealizować nasze marzenia, aby rodzina nie zatrzymywała się na jednym dziecku - powiedział podczas konferencji prasowej kard. Antonelli.

Kardynał zauważył też pozytywne sygnały dotyczące rodziny. - Rośnie wśród ludzi świadomość znaczenia rodziny. Powstają ruchy prorodzinne, które sygnalizują problemy rodzin i przez to problemy te są coraz częściej przedstawiane na forum Kościoła i szerzej całego społeczeństwa - dodał Antonelli.

W sobotę, w drugi dzień zjazdu, zorganizowano panele i warsztaty poświęcone życiu rodzinnemu, małżeństwu, rodzicielstwu czy problemowi miłości i wychowania seksualnego.

Jak zaznaczył na konferencji psychoterapeuta Szymon Grzelak, w kwestii wychowania seksualnego potrzebna jest współpraca instytucji świeckich z rodziną, a wychowanie seksualne jest skuteczne tylko wtedy, gdy jest połączone z poszanowaniem warunków socjokulturowych.

- Przecież eksperci nie wiedzą lepiej od rodziców, jak wychowywać dzieci. To zewnętrzne wychowanie musi być zgodne z wychowaniem w rodzinie, bo inaczej nie będzie skuteczne - powiedział Grzelak.

Ostatnim akcentem sobotnich obrad Zjazdu będzie ekumeniczna droga życia - liturgiczny przemarsz ulicami miasta zwierzchników kościołów chrześcijańskich i rodzin. Procesja będzie zakończona ekumeniczną modlitwą w Katedrze Gnieźnieńskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Antonelli: Rodzina potrzebuje wsparcia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.