Rodzina gwarancją wychowania dzieci

Rodzina gwarancją wychowania dzieci
Prezydent: rodzina gwarancją wychowania dzieci (fot. PAP/Remigiusz Sikora)
PAP / ad

Rodzina powinna nie tylko gwarantować najlepsze wychowanie dzieci, ale też opiekę dla ludzi starszych - mówił w piątek do uczestników VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego prezydent Lech Kaczyński. Mówił też o konieczności umocnienia znaczenia rodziny w Europie.

Zaznaczył, że rodzina to małżeństwo jednej kobiety z jednym mężczyzną i jako taka jest podstawą cywilizacji chrześcijańskiej "Najbardziej przyjaznej dla ludzi cywilizacji stworzonej na ziemi" - dodał.

DEON.PL POLECA

"Taka rodzina nazywa się małżeństwem i nic innego małżeństwem nazywać się nie może. Chociaż oczywiście ludzie o określonych preferencjach byli, są i będą, należy im się prawo, tolerancja i chrześcijański stosunek. Ale raz jeszcze powtarzam małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny" - powiedział prezydent.

Zdaniem Lecha Kaczyńskiego tylko w takiej rodzinie mogą rodzić się dzieci i tam może być "prowadzone wychowanie". "I w tej dziedzinie nic pod tym względem jej nie zastąpi" - dodał. Prezydent opowiedział się za małżeństwem jako związkiem zawieranym na całe życie.

Prezydent ocenił, że w Polsce na tle innych krajów europejskich kryzys rodziny jest mniejszy. Wśród jego symptomów wymienił podnoszenie się wieku zawierania małżeństw i zmniejszenie liczby narodzin.

"Rodzina jest nadzieją Europy, jeżeli zostanie zdrowo odbudowana. (...) Zmiany w postrzeganiu rodziny nie oznaczają, że straciła ona na znaczeniu. Rola naszego kraju, gdzie kryzys rodziny jest w mniejszej skali, jest w Unii Europejskiej szczególna. (...) Ta misja jest szczególnie, istotnie ważna i myślę że Polska, przede wszystkim Polki i Polacy znajdą tyle siły, żeby tej misji sprostać, że sprosta jej także polski Kościół" - powiedział Lech Kaczyński.

Zdefiniowanie roli rodziny we współczesnej Europie jest głównym tematem rozpoczętego w piątek w Gnieźnie VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego. Trzydniowe spotkanie odbywa się pod hasłem "Rodzina nadzieją Europy".

Do udziału w dyskusjach zaproszono 700 osób: specjalistów m.in. psychologów, socjologów, pedagogów, ludzi kultury, ekonomistów, a także przedstawicieli Kościołów i religii oraz polityków.

Zjazd zorganizowano w 1010. rocznicę I Zjazdu Gnieźnieńskiego - spotkania Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III, który w marcu 1000 roku przybył do Gniezna, do grobu św. Wojciecha.

Tradycję organizowania Zjazdów Gnieźnieńskich jako ważnych - na skalę europejską - wydarzeń w dziedzinie duchowej i politycznej kontynuował abp Henryk Muszyński. W 1997 roku, w tysięczną rocznicę śmierci św. Wojciecha, odbył się II Zjazd Gnieźnieński z udziałem Jana Pawła II i siedmiu prezydentów Europy Środkowej i Wschodniej.

III Zjazd Gnieźnieński miał miejsce w 2000 roku z okazji jubileuszu chrześcijaństwa i odbył się z udziałem pięciu prezydentów europejskich państw. Kolejne spotkania miały miejsce w 2003, 2004, 2005 i 2008 roku.

Przy okazji wizyty w Gnieźnie Lech Kaczyński spotkał się z mieszkańcami miasta, otworzył też wystawę "Stolica Prymasów". Lech Kaczyński podkreślił, że rola prymasa Polski w historii wiązała się nie tylko z Kościołem, ale także z funkcjami politycznymi: w historii państwowości prymas był osobą drugą po królu.

Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego, została zorganizowana w związku z jubileuszem 1010. rocznicy I Zjazdu Gnieźnieńskiego, a także w związku z decyzją papieża Benedykta XVI o przywróceniu tytułu prymasowskiego metropolitom gnieźnieńskim.

Wystawa prezentuje eksponaty związane z historią dziejów Kościoła katolickiego na ziemiach polskich; przybliża ponadtysiącletnie dzieje Gniezna i jego archidiecezji. Składa się z ponad 140 eksponatów i opowiada o początkach struktur kościelnych w Polsce, o zmieniającej się roli prymasa jako "pierwszego księcia" Kościoła, przybliża sylwetki wybitnych prymasów.

Wśród cennych zabytków można zobaczyć m.in. bullę zwaną Złotą z 1136 roku, na mocy której papież Innocenty II, spełniając prośbę arcybiskupa gnieźnieńskiego "bierze w opiekę kościół gnieźnieński", określając zasady jego funkcjonowania.

Wystawę w Gnieźnie będzie można oglądać do 31 sierpnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rodzina gwarancją wychowania dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.