Kard. Burke: dziękuję Bogu za ewangelizację Polski

Kard. Burke: dziękuję Bogu za ewangelizację Polski
(fot. Pufui Pc Pifpef I / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0)
KAI / psd

− Mając w pamięci bogatą historię pierwszej katedry w Polsce i wiele prób, przez jakie przeszła, zwłaszcza zniszczeń, jakim uległa, dziękuję Bogu za ewangelizację Polski i za to wszystko, co Polska uczyniła i robi dla ewangelizacji w Kościele, a także w świecie − podkreślił podczas Mszy św. w poznańskiej katedrze kard. Raymond Burke.

Patron Suwerennego Zakonu Maltańskiego 6 lutego po raz pierwszy gościł w Poznaniu z okazji prezentacji swojej publikacji "Boża Miłość stała się Ciałem. Najświętsza Eucharystia jako sakrament miłości", przetłumaczonej na język polski.

Spotkanie z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu poprzedziła Msza św., sprawowana w zwyczajnej formie rytu rzymskiego, pod przewodnictwem kard. Burke’a.

− Wizyta kard. Raymonda Leo Burke’a połączona z prezentacją jego książki "Boża miłość stałą się ciałem" jest dla nas umocnieniem − powiedział abp Stanisław Gądecki na początku Eucharystii. Metropolita poznański podziękował też księdzu kardynałowi za wstawiennictwo w sprawie małżeństwa i rodziny na ubiegłorocznym synodzie biskupów.

DEON.PL POLECA

W homilii kard. Burke zwrócił uwagę na udział Polaków w ewangelizacji świata. − Mając w pamięci bogatą historię pierwszej katedry w Polsce i wiele prób, przez jakie przeszła, zwłaszcza zniszczeń, jakim uległa, dziękuję Bogu za ewangelizację Polski i za to wszystko, co Polska uczyniła i robi dla ewangelizacji w Kościele, a także w świecie − powiedział gość z Watykanu.

− Zasadniczą kwestią dla życia ludzkiego jest właściwe pojmowanie ludzkiej natury i sumienia. Opłakany stan kultury, w której żyjemy obecnie, wynika z braku właściwego rozumienia natury oraz sumienia − zaznaczył kaznodzieja.

Kard. Burke przypomniał przemówienie papieża seniora Benedykta XVI w Bundestagu podczas jego pielgrzymki do Niemiec w 2011 roku. − Wychodząc od podstawowych zasad życia społecznego należy stwierdzić, że prawo stanowione powinno respektować naturę i rozum, jako prawdziwe źródło prawdy. Innymi słowy powinno odwoływać się do naturalnego prawa, które Bóg wyrył w każdym ludzkim sercu − mówił gość z Watykanu, przywołując słowa papieża emeryta.

Zwrócił uwagę, że inną kwestią istotowo złączoną z dyskusją na temat naturalnego prawa moralnego jest właściwe pojmowanie sumienia. Podkreślił, że papież Jan Paweł II nie mylił się, kiedy wobec powagi sytuacji ostrzegał, iż jeżeli sumienie nazywa zło dobrem a dobro złem, znaczy to, że weszło już na drogę niebezpiecznej degeneracji i całkowitej ślepoty moralnej.

− Sumienie nie jest subiektywne i zrelatywizowane, jak głosi popularne opinia, wręcz przeciwnie. Jest ono obiektywne i stara się dążyć do coraz większego obiektywizmu. Sumienie jest zdolnością do prawdy, posłuszeństwa wobec prawdy, która odsłania się przed człowiekiem szukającym jej otwartym sercem − stwierdził patron Suwerennego Zakonu Maltańskiego.

Kard. Bukre celebrował Mszę św. w intencji wszystkich Polaków, a szczególnie za wiernych archidiecezji poznańskiej.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. damy i kawalerowie maltańscy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Burke: dziękuję Bogu za ewangelizację Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.