Kard. Coccopalmerio: Niech synod postawi w centrum ludzi świeckich

Kard. Coccopalmerio: Niech synod postawi w centrum ludzi świeckich
Kard. Francesco Coccopalmerio (fot. caritasticino / YouTube.com)
KAI / tk

- Synod rozważa kwestię komunikacji. Komunikacja rozważa kwestię synodu – to temat dnia formacyjnego, który odbył się na Uniwersytecie Lumsa w Rzymie. Miał on na celu przygotowanie do zbliżającego się zgromadzenia synodalnego, które rozpocznie się w październiku. Kard. Francesco Coccopalmerio zaapelował, aby Synod Biskupów postawił w centrum ludzi świeckich, nie tylko jako doradców proboszczów.

- W spolaryzowanym świecie ważna jest zdolność do budowania społeczeństwa, w którym jest miejsce dla wszystkich głosów, a jednocześnie docenia się wkład każdego z nich – podkreślił o. Giacomo Costa SJ, jeden z dwóch sekretarzy specjalnych synodu na temat synodalności. Dodał, iż podobnie jak przy innych synodach, kluczowym jest by rodziny, młodzież, ludy tubylcze, świeccy, kobiety, byli podmiotami, a nie tylko jako przedmiot dyskusji.

Kard. Costa zwrócił uwagę, że oprócz zgromadzenia plenarnego będzie około 35 grup roboczych, a w każdej z nich ok. 11 osób. Owocem tych prac stanie się raport, który zostanie przekazany Sekretariatowi Synodu. Tam zaś zostaną wyciągnięte wnioski do dalszych prac.

Kard. Costa dodał, że wypracowany w ten sposób dokument nie będzie dokumentem końcowym, ale pewnego rodzaju materiałem do pracy dla Kościołów, z kwestiami przeformułowanymi przez zgromadzenie synodalne i przydatnymi punktami, które zostaną przedłożone kanonistom. Ten tekst otworzy kolejny etap prac przed przyszłorocznym zgromadzeniem synodalnym.

Kardynałowi Francesco Coccopalmerio, emerytowanemu przewodniczącemu Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, powierzono zadanie wskazania, jakie jego zdaniem mogą być owoce Synodu z punktu widzenia zmiany Kodeksu Prawa Kanonicznego.

- Byłoby ważnym owocem, aby głosowanie radnych w radzie parafialnej miało charakter decyzyjny, obecnie ma ono jedynie charakter doradczy – podkreślił. Według kardynała czas może nie być jeszcze w pełni dojrzały, niemniej jednak "synod mógłby przynajmniej poruszyć tę kwestię, dając początek nowej mentalności".

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Kard. Coccopalmerio: Niech synod postawi w centrum ludzi świeckich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.