Kard. Dziwisz: Kościół w naszej ojczyźnie zawsze był z narodem

Kard. Dziwisz: Kościół w naszej ojczyźnie zawsze był z narodem
Zdj.: YT.com/Archidiecezja Krakowska
4 miesiące temu
PAP/tkb

Kościół w naszej ojczyźnie zawsze był z narodem, a naród pozostawał wierny Kościołowi, dostrzegając w nim jeden z filarów swojej tożsamości – mówił w sobotę w Daleszycach (Świętokrzyskie) kardynał Stanisław Dziwisz. Hierarcha zwracał uwagę na pojawiającą się krytykę Kościoła katolickiego, która nie omija także Jana Pawła II.

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył w sobotę uroczystościom koronacji obrazu Matki Bożej Szkaplerznej. Wydarzenie wpisało się w obchody jubileuszu 800-lecia parafii św. Michała Archanioła w Daleszycach. Podczas homilii kard. Dziwisz podkreślał, że złote papieskie korony zostały nadane z upoważnienia papieża Franciszka jako "dojrzały owoc wielowiekowej czci, jaką wśród wiernych cieszył się i nadal cieszy piękny obraz Daleszyckiej Madonny". Wskazał, że o szczególnym kulcie świadczą liczne dokumenty, "a zwłaszcza wota składane z wdzięczności za wysłuchane prośby i błagania".

"Ileż skierowano tu do Niej westchnień, ileż wypowiedziano 'zdrowaś Maryjo', ileż wylano przed Jej wizerunkiem łez, ileż złożono przed nim podziękowań. Nie znamy całej tej wielkiej tajemnicy ludzkich serc, ale wiemy, że ta żywa i wzruszająca historia zapisana w Sercu Boga i w Sercu Matki Boga-Człowieka" – mówił kard. Dziwisz.

Kard. Dziwisz przypominał również, że pod koniec lipca przypada piątą rocznica Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zwracał uwagę, że pięć lat temu niezliczonej rzeszy młodych z całego świata towarzyszyły wówczas entuzjazm i radość wiary.

"Są nam potrzebne takie świadectwa, również – i może przede wszystkim – dzisiaj, kiedy nagłaśniane nieustannie krytyki Kościoła, słuszne i niesłuszne, mogą odbierać wszystkim, a zwłaszcza młodym, radość z przynależenia do wielkiej wspólnoty uczniów ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana, jedynej nadziei świata i człowieka" – mówił hierarcha.

Wskazał, że "dzisiaj krytyki nie omijają nawet tak wielkiej postaci jak św. Jan Paweł II, który odegrał opatrznościową rolę w życiu całego Kościoła, a także naszego narodu".

"To przecież on nas przeprowadził przez morze czerwone komunizmu do wolności i niepodległości. Niektóre środowiska zapominają o tej karcie naszej historii. Kościół w naszej ojczyźnie zawsze był z narodem, a naród pozostawał wierny Kościołowi, dostrzegając w nim jeden z filarów swojej tożsamości" – podkreślił kard. Dziwisz.

Obraz Marki Bożej Daleszyckiej pochodzi prawdopodobnie z XVI wieku. Nie wiadomo, kto jest jego autorem.

Pierwszy kościół św. Michała Archanioła w Daleszycach ufundował w 1221 r. bp krakowski Iwo Odrowąż, za panowania Leszka Białego. W XVII w. do budowli dostawiono dwie kaplice. W latach 1907-1912 świątynię całkowicie przebudowano według projektu Stefana Szyllera.

Obraz Matki Bożej Szkaplerznej pochodzi prawdopodobnie z XVI w. Namalowany jest na desce, reprezentuje szkołę niemiecką. W XVII w. został uznany za cudowny i przyozdobiony srebrnymi sukienkami, koroną i berłem, które są obecnie w prezbiterium w ramie.

Źródło: PAP/tkb

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Chris Lowney
31,43 zł
44,90 zł

Żyj dla wielkiego celu

Dzisiejsze tempo życia zmusza nas do szybkiego podejmowania decyzji. Każdego dnia martwimy się o to, czy nasze wybory są słuszne. Zastanawiamy się nad naszymi relacjami, zaangażowaniem w pracę, celem, do którego...

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz: Kościół w naszej ojczyźnie zawsze był z narodem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.