Kard. Dziwisz o niesłusznej krytyce Kościoła

Kard. Dziwisz o niesłusznej krytyce Kościoła
(fot. Wikimedia Commons)
KAI / mm

"Kościół potrzebuje oczyszczenia, ale jest naszym wspólnym dobrem. Te słowa kieruję do tych, którzy nas niejako "zawodowo" piętnują" - pisze kard. Stanisław Dziwisz w słowie pasterskim na Wielki Post.

Metropolita krakowski w liście pasterskim na Wielki Post zaznaczył, że w tym czasie Ewangelia i Kościół proponują sprawdzoną drogę wewnętrznej odnowy. "W pierwszym rzędzie chodzi o modlitwę - o to, byśmy w naszych codziennych sprawach, troskach i nadziejach przewidzieli przestrzeń dla Boga. Nikt z nas nie jest samowystarczalny, a modlitwa jest pokornym otwarciem się na obecnego w nas i pośród nas Pana" - napisał kard. Dziwisz.

Hierarcha podkreślił także znaczenie postu, czyli mądrego panowania nad "naszymi ziemskimi pragnieniami i potrzebami" oraz miłości drugiego człowieka, która jest sprawdzianem autentyczności naszej miłości Boga. "Powinniśmy się dzielić z nimi nie tylko tym, co mamy, ale także tym, kim jesteśmy. Uczynienie ze swego życia daru dla innych, i ostatecznie dla Boga, jest najpiękniejszym projektem, jaki sobie można wyobrazić i zrealizować na ziemi" - przekonuje diecezjan metropolita krakowski.

"Nie ma Chrystusa bez Kościoła, i nie ma Kościoła bez Chrystusa. On zbudował swój Kościół na wierze Apostołów i zapewnił, że "bramy piekielne go nie przemogą" (Mt 16, 18), a także zapewnił nas, że pozostanie z nami "przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" (Mt 28, 20)" - tymi słowami kard. Dziwisz zachęca wiernych do ożywienia wiary i miłości do Kościoła.

Hierarcha podkreśla, że taka postawa jest ważna w kontekście niechęci okazywanej dziś Kościołowi w niektórych środowiskach. "Ta niechęć przejawia się także w krytyce, często niesprawiedliwej, z jaką się spotykamy. Kościół potrzebuje oczyszczenia, ale jest naszym wspólnym dobrem. Kościół jest dla wszystkich" - przekonuje kard. Dziwisz i apeluje, żeby nie niszczyć tego dobra w sposób bezmyślny. "Te słowa kieruję do tych, którzy nas niejako "zawodowo" piętnują. Czy ich oburzenie jest zawsze "święte"? Czy gotowi są - razem z nami - osobistym życiem dawać świadectwo wierności Ewangelii?" - pyta w słowie pasterskim na Wielki Post metropolita krakowski.

Praktyki wielkopostne nie są tylko teorią - poważnie traktowali je ludzie, których dziś nazywamy świętymi. Wśród nich hierarcha wymienił Karola Wojtyłę równocześnie przypominając o zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II i zachęcając wiernych do przygotowań do tego wydarzenia. "Nie potrzeba mnożyć nowych praktyk. Wystarczy przeżyć dobrze ten Wielki Post i wydarzenie Wielkanocy, bo przecież świętość człowieka jest zawsze dojrzałym owocem paschalnego Misterium Chrystusa" - zachęca.

Kard. Dziwisz przypomniał także, że 28 marca 1364 r. została konsekrowana Katedra Wawelska. Uroczystościom jubileuszu 650-lecia będzie 27 marca przewodniczył kard. Stanisław Ryłko jako legat papieski. Metropolita krakowski zachęca także do skorzystania z możliwości uzyskania odpustu zupełnego, jaką przyznał papież Franciszek za nawiedzenie Katedry od 27 marca do końca bieżącego roku.

Słowo pasterskie na Wielki Post kard. Stanisława Dziwisza jest odczytywane w I Niedzielę Wielkiego Postu we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji krakowskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz o niesłusznej krytyce Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.