Kard. Grech: konsultowanie ludu Bożego jest obowiązkiem biskupa
- Liczy się to, by dojrzewała prawdziwa mentalność synodalna, zrozumienie, że naprawdę Kościół jest w istocie synodalny - powiedział kard. Mario Grech do uczestników 75. zgromadzenia ogólnego Włoskiej Konferencji Biskupiej, jakie trwa do 25 listopada w Rzymie.
Kard. Grech wyraził przekonanie, że "pierwszym i najbardziej podstawowym owocem" pierwszego etapu procesu synodalnego, poświęconego słuchaniu głosu ludu Bożego, będzie "dojrzałe we wzajemnym słuchaniu przekonanie, że życie Kościoła zaczyna się od słuchania jako konsekwencji odkrycia pneumatologicznego wymiaru Kościoła, który Sobór [Watykański II] nam przywrócił i który zobowiązuje przede wszystkim nas, pasterzy, do niezbywalnego zadania rozeznawania - wskazał hierarcha.
Konsultowanie ludu Bożego to obowiązek biskupa
Dodał, że konsultowanie ludu Bożego jest obowiązkiem biskupa "jako zasady i fundamentu jedności jego Kościoła". - Na mocy jego własnej, zwyczajnej i bezpośredniej władzy nad owczarnią mu powierzoną, do niego należy otwarcie drogi synodalnej swego Kościoła i towarzyszenie jej, aby przyniosła spodziewany owoc. Każdy wkład wniesiony przez Kościoły partykularne będzie darem, jaki każdy Kościół ofiaruje innym Kościołom i całemu Kościołowi, zgodnie z logiką katolickości - zaznaczył maltański purpurat, odwołując się do konstytucji dogmatycznej o Kościele "Lumen gentium".
Na zakończenie poprosił włoskich biskupów, by stali się "przykładem na etapie rozeznawania". - Pomóżcie wszystkim zrozumieć, że nie jest to praca komuś innemu powierzona, ale sami przejrzyjcie [zebrany] materiał. Znajdźcie prawdziwie kolegialny sposób "rozeznania" wkładu diecezji. Niech syntezy, które przedstawicie Sekretariatowi [Synodu Biskupów] naprawdę będą owocem słuchania Kościołów, które są we Włoszech. Jestem przekonany, że ten akt rozeznawania pomoże zrozumieć kolegialną naturę konferencji biskupich w ramach Kościoła ze swej istoty synodalnego. Jest to temat, który zasługuje na staranne pogłębienie, tak aby proces synodalny zapewniał prawdziwe praktykowanie synodalności, kolegialności, prymatu. Usunięcie jednego z tych wymiarów jest osłabieniem całego procesu synodalnego - stwierdził kard. Grech.
Źródło: KAI / pk
Skomentuj artykuł