Kard. Grocholewski doktorem honoris causa

KAI / pz

Uniwersytet Katolicki w Rużomberku udzielił dziś doktoratu honoris causa prefektowi Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, kard. Zenonowi Grocholewskiemu.

Jak podkreślono, tytuł ten jest wyrazem uznania dla wkładu kard. Grocholewskiego w dziedzinie prawa kanonicznego, dla jego posługi dziełom sprawiedliwości i pokoju oraz przyczynienia się do rozwoju katolickiego szkolnictwa wyższego na całym świecie. Gość z Watykanu wyraził natomiast wdzięczność za przyznany jemu tytuł przez pierwszy na Słowacji uniwersytet katolicki. Podkreślił swoje serdeczne związki z tym krajem oraz uczelnią, której narodzin i rozwoju był świadkiem. Kard. Grocholewski w roku 2002 otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu im. Jana Komenskiego w Bratysławie.

Kard. Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku w Bródkach koło Nowego Tomyśla. W wieku 24 lat przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Jako kapłan był przez trzy lata wikariuszem w poznańskiej parafii Chrystusa Odkupiciela.

W roku 1972 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, czyli najwyższym organie sądowniczym Kościoła Katolickiego, którego w czerwcu 1982 roku został sekretarzem, a 5 października 1998 roku prefektem. Niespełna rok później, 15 listopada 1999 roku bł. Jan Paweł II mianował go prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego.

DEON.PL POLECA

Święcenia biskupie ks. prałat Grocholewski przyjął 6 stycznia 1983 roku w watykańskiej Bazylice św. Piotra z rąk bł. Jana Pawła II. 21 lutego 2001 roku Papież-Polak mianował go kardynałem. W 2005 roku kard. Grocholewski uczestniczył w konklawe, które wybrało papieżem kard. Josepha Ratzingera, a w 2013 w konklawe, które wybrało na papieża kard. Jorge Mario Bergoglio.

Uchodzi za jednego z najwybitniejszych znawców prawa kanonicznego. Jest autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Łącznie jego bibliografia przekracza tysiąc publikacji w 15 językach. Jest doktorem honoris causa wielu uczelni na całym świecie, a także Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (1998), Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1999), Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (22 marca 2004) oraz Uniwersytetu Śląskiego (25 listopada 2010). Jest także honorowym obywatelem miasta Poznania. W maju br. otrzymał medal Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, oraz przyznawaną przez KUL Nagrodę im. ks. Idziego Radziszewskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Grocholewski doktorem honoris causa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.