Kard. Hollerich: episkopaty idą w różnych kierunkach, trzeba rozmawiać

Kard. Hollerich: episkopaty idą w różnych kierunkach, trzeba rozmawiać
Fot. 52nd International Eucharistic Congress / Youtube
KAI / kb

- Widzimy, że mamy dziś w Europie bardzo silne konferencje episkopatu, jak w episkopat Niemiec, który mówi całkiem coś innego niż Polska, by podać tu jakiś przykład. Myślę, że naprawdę potrzebujemy platformy, na której biskupi mogą się spotkać, aby rozmawiać ze sobą, aby być otwartym na rzeczy nowe, które pochodzą z sąsiednich krajów – stwierdził kard. Jean-Claude Hollerich SJ, nowy wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). 

Kard. Hollerich jest również przewodniczącym Komisji Episkopatów Unii Europejskiej COMECE. W rozmowie z Radiem Watykańskim zaznaczył, że celem tego gremium jest dialog z instytucjami unijnymi, dlatego zajmuje się ono bardziej kwestiami politycznymi i społecznymi.

Tymczasem profil CCEE jest bardziej duszpasterski. Rola Rady Konferencji Episkopatów Europy jest szczególnie ważna w obecnych czasach, kiedy dochodzi do coraz większego zróżnicowania opinii między różnymi episkopatami. Tytułem przykładu kard. Hollerich wspomniał o biskupach w Polsce i Niemczech.

„Myślę, że CCEE przebyło w ciągu minionych 50 lat piękną drogę. Możemy patrzeć na ten czas z głęboką wdzięcznością. Musimy też jednak patrzeć, jak dalej iść w przyszłość. Przed nami stoją zadania, czeka nas synod kontynentalny i CCEE będzie musiało zorganizować to zgromadzenie. Widzimy, że mamy dziś w Europie bardzo silne konferencje episkopatu, jak w episkopat Niemiec, który mówi całkiem coś innego niż Polska, by podać tu jakiś przykład. Myślę, że naprawdę potrzebujemy platformy, na której biskupi mogą się spotkać, aby rozmawiać ze sobą, aby być otwartym na rzeczy nowe, które pochodzą z sąsiednich krajów. Inaczej będziemy mieć Kościoły narodowe bardzo zamknięte, które zmierzają w bardzo różnych kierunkach. Myślę, że droga synodalna jest sposobnością, aby odkryć się nawzajem jako bracia i siostry w Europie“- powiedział papieskiej rozgłośni kard. Hollerich.

Źródło": KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Hollerich: episkopaty idą w różnych kierunkach, trzeba rozmawiać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.