Kard. Hollerich: papież Franciszek nie jest ani liberalny, ani konserwatywny

Kard. Hollerich: papież Franciszek nie jest ani liberalny, ani konserwatywny
Fot. PAP/EPA/SZILARD KOSZTICSAK
2 miesiące temu
KAI / kb

- Papież Franciszek nie jest jednak liberalny ani konserwatywny, jest radykalny w naśladowaniu Jezusa i w miłosierdziu. To nie liberalizm żyje w jego myśli, ale radykalizm - stwierdził kardynał arcybiskup Luksemburga, kardynał Jean Claude Hollerich.

Kardynał Jean Claude Hollerich o papieżu Franciszku

„Wielu słucha papieża tylko wtedy, gdy mówi coś, co chcą usłyszeć. A kiedy mówi coś innego, nie trafia to do ich serc, nie słuchają, odrzucają to", ubolewał kard. Hollerich. Skrytykował też, że wielu maluje obraz Kościoła ze skrzydłami „prawicowymi”, „lewicowymi”, „liberalnymi” czy nawet „konserwatywnymi”. „Papież Franciszek nie jest jednak liberalny ani konserwatywny, jest radykalny w naśladowaniu Jezusa i w miłosierdziu. To nie liberalizm żyje w jego myśli, ale radykalizm”, podkreślił kardynał.

"Synodalność w pojęciu papieża oznacza słuchanie Ducha Świętego, który przemawia w ludziach", powiedział przewodniczący COMECE. Tłumaczył, że nie chodzi o zniszczenie hierarchii w Kościele, ale przed podjęciem decyzji biskupi powinni słuchać ludzi. „To jest katolicka synodalność” - zaznaczył.

52. Światowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie

Arcybiskup Luksemburga uczestniczy w 52. Światowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie. W rozmowie z „Magyar Kurir” powiedział, że kończące się 12 września spotkanie jest „fantastyczne”. "To przywraca nas do centrum naszej wiary, do Chrystusa eucharystycznego. Bez tego skupienia wszystko, co robimy, jest bez znaczenia", stwierdził kard. Hollerich i dodał, że Kościół może się odnowić „jeśli będziemy mieli tę wiarę skoncentrowaną na Jezusie”.

"Kardynał spodziewa się, że w przyszłości chrześcijaństwo będzie w Europie mniejszością. Przyczyną tego jest również wielka zmiana społeczna", powiedział Hollerich i dodał: „Właśnie wkroczyliśmy w erę cyfrową i myślę, że będzie to miało bardzo poważne konsekwencje".

Arcybiskup Luksemburga ze szczególną troską odniósł się do kwestii przekazywania wiary młodym ludziom. "Ich życie jest dziś zupełnie inne niż nasze. Nie czytają książek, tylko te obowiązkowe, ale gdy mówią o filmach Netfixa, to oczy im się iskrzą”, powiedział 63-letni purpurat. Zdaniem kard. Hollericha "Kościół musi nieść Ewangelię temu pokoleniu i sprawiać, by Boża obecność była widoczna nawet w postmodernistycznej, cyfrowej kulturze".

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
48,93 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Kard. Hollerich: papież Franciszek nie jest ani liberalny, ani konserwatywny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.