Kard. Kasper krytykuje "Manifest wiary" kard. Müllera

Kard. Kasper krytykuje "Manifest wiary" kard. Müllera
(fot. Emory University/youtube.com)
KAI/ ed

Szerokim echem odbił się w Kościele "Manifest wiary" kard. Gerharda Müllera >> Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary przypomina w nim główne, katechizmowe prawdy wiary, apelując by trwać przy nich w czasach narastającego zamieszania.

"Manifest wiary" skrytykował już kard. Walter Kasper. Jego zdaniem tekst byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary zawiera treści, pod którymi podpisać się może każdy uczciwy katolik, ale "niedobrze, że niektóre prawdy zostały tak wyakcentowane, że przemilczana została druga połowa".

Odrodzony Luter? 

A użyty przez kardynała zwrot "«oszustwo Antychrysta» niemal dosłownie przypomina argumentację Marcina Lutra" - stwierdził niemiecki kardynał, dodając, że "również Luter w swoim czasie słusznie krytykował wiele w Kościele. Ale zarzut Antychrysta już wtedy był niestosowny.  Czyżby za Manifestem stał odrodzony Luter?" - dopytywał kard. Kasper, przestrzegając przed zamętem i rozłamem w Kościele. Według niego kardynał Müller nieprecyzyjnie a wręcz połowicznie wyraził się na temat kapłaństwa, celibatu i komunii dla rozwiedzionych.

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary w swoim "Manifeście wiary" opublikowanym równocześnie w kilku językach na różnych katolickich portalach przypomniał szereg podstawowych prawd wiary, w tym wiarę w Trójcę Świętą i Kościół powszechny a także naukę o sakramentach i prawo moralne.

Zadanie duszpasterzy

Kard. Müller napisał, że zadaniem duszpasterzy jest prowadzenie powierzonych im wiernych na drodze do zbawienia. Zaapelował jednocześnie, aby wierni stanowczo przeciwstawiali się powrotowi do starożytnej herezji, która postrzegała Jezusa Chrystusa "jedynie jako dobrą osobę, brata i przyjaciela, proroka i moralistę".Odpowiadając na krytykę, że wielu duszpasterzy i biskupów nie naucza trudnych prawd wiary, kardynał Müller ostrzegł, że "milczenie" o nich jest "największym oszustwem", jak wyraźnie mówi Katechizm Kościoła Katolickiego.

"Jest to oszustwo Antychrysta, który przychodzi «zwodząc wszelką nieuczciwością tych, którzy są na drodze do zagłady, ponieważ nie umiłowali prawdy prowadzącej do zbawienia» (2 Tes 2, 10)"Cytując drugi list św. Pawła do Tymoteusza, niemiecki kardynał wezwał biskupów i kapłanów, by głosili Ewangelię z odwagą i niezależnie od współczesnych wpływów tego świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Kasper krytykuje "Manifest wiary" kard. Müllera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.