Kard. Kurt Koch o dialogu z prawosławiem

Kard. Kurt Koch o dialogu z prawosławiem
(fot. RPP-Institut (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)
3 lata temu
KAI / psd

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan ma nadzieję na postępy w dialogu katolicko-prawosławnym. Kard. Kurt Koch jest wyraźnie zadowolony po pierwszych dniach obrad 14. sesji plenarnej Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Kościołem Prawosławnym.

Obrady we włoskim Chieti odbywają się w dniach 15-22 września.

W rozmowie z włoską agencją SIR kard. Koch powiedział, że jest "bardzo zadowolony" z dotychczasowego przebiegu konferencji. Wyraził nadzieję na dokument z Chieti, który "mógłby mieć decydujące znaczenie dla obu Kościołów". Przypomniał, że w Chieti kontynuowany jest "wielki dialog" między Kościołem katolickim i prawosławnym a jego celem jest powrót do jedności.

Komisja dialogu prezentuje projekt dokumentu zatytułowanego “Na drodze do wspólnego rozumienia synodalności i prymatu w służbie jedności Kościoła". Pierwotny tekst powstał podczas 13. zgromadzenia generalnego w Ammanie w Jordanii i był przepracowywany w 2015 roku przez komitet koordynacyjny Komisji.

Zgodnie ze statutem rozpoczynając 14. zgromadzenie generalne delegacje katolicka i prawosławna obradowały osobno. "W obu delegacjach postanowiono kontynuować dalszą pracę nad istniejącym już tekstem" - powiedział kard. Koch. "To bardzo ważne, żebyśmy wypracowali wspólne przesłanie i ufam, że to się nam uda" - dodał.

Gospodarz konferencji, abp Bruno Forte oświadczył, że dialog katolicko-prawosławny znajduje się na bardzo ważnym etapie “po dwóch ważnych spotkaniach papieża Franciszka z patriarchą Bartłomiejem I i patriarchą Cyrylem I". - Teraz dyskutujemy o sposobie, w jaki można wykoncypować przyszłą jedność naszych Kościołów - nie na drodze ujednolicenia formy, lecz na drodze solidarności, a więc jedności, w której różnice we wspólnocie będą czymś cennym i która uzna szczególną rolę biskupa Rzymu w służbie wszystkich Kościołów" - stwierdził abp Forte.

W tej “pentarchii" patriarchatów wszystkich starych Kościołów (Rzymu, Aleksandrii, Jerozolimy, Antiochii I Konstantynopola) Rzym zajmował pierwsze miejsce zgodnie z rangą, którą zaakceptował także prawosławny Wschód. - To toruje drogę nie tylko do wzajemnego uznania duchowego bogactwa obu siostrzanych, lecz także dla posługi, jaką będzie mógł pełnić biskup Rzymu dla całego przyszłego zjednoczonego Kościoła i dla wspólnoty chrześcijańskiej w ogóle - powiedział abp Forte.

Metropolita Gennadios (Limouris) z Sassimy w Patriarchacie Konstantynopola powiedział w rozmowie z SIR, że komisja pracuje nad definicją prymatu biskupa Rzymu i chce ogłosić wspólny tekst. - Po 40 latach dialogu dotarliśmy teraz do trzeciego etapu, który znajduje wyraz w dokumencie wypracowanym przed rokiem w Ammanie. Ponieważ jest do opracowania tysiąc lat historii teologii, bardzo trudno jest szczegółowo przestudiować wszystkie aspekty. Mamy nadzieję, że zgromadzenie w Chieti doprowadzi do wspólnego dokumentu przede wszystkim dlatego, że od czasu Rawenny w 2007 roku (Wspólnota kościelna, koncyliarność i autorytet) nie opracowaliśmy żadnego dokumentu - powiedział prawosławny metropolita.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Kurt Koch o dialogu z prawosławiem
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kard. Kurt Koch o dialogu z prawosławiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.