Kard. Maradiaga: podejście papieża do osób homoseksualnych jest duszpasterskie

Kard. Maradiaga: podejście papieża do osób homoseksualnych jest duszpasterskie
(fot. youtube.com)
PAP / df

Postawa papieża Franciszka wobec kwestii osób homoseksualnych jest podejściem duszpasterskim - ocenił w czwartek koordynator Rady Kardynałów kardynał Oscar Maradiaga. Tak w telewizji odniósł się do słów papieża, że osoby homoseksualne "mają prawo do rodziny".

Media na całym świecie rozpowszechniły wypowiedź Franciszka z filmu dokumentalnego o nim, jaki wyreżyserował pracujący w USA rosyjski reżyser Evgeny Afineevsky. Słowa te zostały zaczerpnięte z wywiadu dla telewizji meksykańskiej z 2018 roku.

Papież mówi tam, że osoby homoseksualne "mają prawo być w rodzinie" oraz że "to dzieci Boże i mają prawo do rodziny". Ponadto stwierdził: "Musimy stworzyć prawo o związkach cywilnych", bo dzięki temu "będą mieć prawną ochronę".

Pochodzący z Hondurasu bliski współpracownik i doradca Franciszka powiedział we włoskiej stacji telewizyjnej Canale 5: "Oczywiście uderzyła nas reakcja prasy na wywiad zamieszczony w filmie wyświetlonym w Rzymie".

Następnie kardynał Maradiaga zaakcentował, że nie jest to "żadna nowość" i nie ma "żadnej konfuzji".

"Nauczanie Kościoła jest jasne począwszy od Katechizmu Kościoła katolickiego po dokumenty Kongregacji Nauki Wiary. Podejście papieża Franciszka jest naprawdę duszpasterskie. To nie deklaracja doktrynalna" - wyjaśnił.

Dodał: "To poszukiwanie drogi dla tych osób, które są także katolikami, dla których nie możemy po prostu szukać innego miejsca i których nie możemy zostawić nie wiadomo gdzie".

"Konieczne jest poszukiwanie rozwiązań. Kościół Franciszka nie jest Kościołem zesztywniałym, to Kościół wychodzący. Oczywiście papież nie mówi o małżeństwie, tu mówi się o ustawodawstwie, które może także chronić te osoby, będące dziećmi Bożymi. Nie mogą być wyrzucone z rodziny" - oświadczył kardynał Maradiaga.

Jego zdaniem w słowa tych szuka się "sensacji".

"My musimy spróbować pomyśleć o tym, jaka byłaby postawa Pana Jezusa, który nigdy nie zamknął drzwi przed nikim. A zatem, czy jesteśmy naprawdę chrześcijanami, czy dalej mamy mentalność faryzeuszy?" - zapytał doradca papieża Franciszka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Skomentuj artykuł

Kard. Maradiaga: podejście papieża do osób homoseksualnych jest duszpasterskie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.