Kard. Marx broni krytyki kapitalizmu papieża

Kard. Marx broni krytyki kapitalizmu papieża
(fot. Wolfgang Roucka / Foter.com / CC BY-SA)
7 lat temu
KAI / kn

Metropolita Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx broni krytyki kapitalizmu papieża Franciszka. "Jego słowa nie są skierowane przeciwko gospodarce rynkowej" - napisał kardynał w artykule opublikowanym w najnowszym wydaniu niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

Jego zdaniem Franciszek chce więcej, przypomnieć, że gospodarka ma służyć dobru wspólnemu a nie odwrotnie. "Na świecie mamy do czynienia z tendencją ekonomizacji wszystkich obszarów życia, co prowadzi do uzależnienia rytmu życia społeczeństwa od realizacji interesów kapitału" - napisał kard. Marx i dodał: "Dokładnie to papież sprawiedliwe krytykuje."

Kardynał odniósł się do debaty wokół opublikowanej niedawno adhortacji apostolskiej "Evangelii Gaudium" - "Radość Ewangelii". Jej krytycy oskarżają papieża o jednostronne widzenie kapitalizmu. Ich zdaniem Kościół nie oferuje żadnych nowych rozwiązań w walce z ubóstwem a jedynie podsyca uprzedzenia wobec bogatych. "To oskarżenie jest fałszywe" - napisał kard. Marx i podkreślił: "Kościół przypomina tylko, że dobra materialne są środkiem do celu, a nie sensem naszego życia."

"Dlatego nieokiełznany kapitalizm również nie powinien być modelem dla społeczeństwa, gdyż nie zwraca on uwagi na los jednostki, słabych i ubogich" - podkreślił kard. Marx. Jego zdaniem ważniejsze jest to, że Kościół szuka swojego miejsca wśród ubogich. "Nie po to by utwierdzać swój status, lecz by poszukiwać nowych form porządku społecznego i gospodarczego. "Widzimy, że świat nie jest w porządku, jeśli nie spróbujemy zobaczyć go oczami biednych" - napisał kardynał.

Równocześnie kard. Marx broni stanowiska Kościoła w kwestiach politycznych i społecznych. "Musi on w publicznej dyskusji przedstawiać swoje argumenty i poglądy, ale w obliczu surowej krytyki i sprzeciwu nie powinien wycofywać się i zamykać tylko w sferze religijnej" - napisał kardynał. Wyznał, że czasami brakuje mu głosów chrześcijan angażujących się w życie polityczne, społeczne i gospodarcze. "Gdzie są partie polityczne, zwłaszcza te, które za swój uznają chrześcijański obraz człowieka, które to wyznają i włączają się w światową debatę?" - pyta na zakończenie kard. Marx, który należy do nazywanej w skrócie K-8 Rady Kardynałów, doradczego gremium papieża.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Marx broni krytyki kapitalizmu papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.