Kard. Marx otwarcie wsparł Komunię dla rozwodników

Kard. Marx otwarcie wsparł Komunię dla rozwodników
(fot. COMECE / flickr.com)
thebostonpilot.com / kw

"Należy im na to pozwolić" - w przemówieniu skierowanym do wszystkich uczestników Synodu kard. Marx otwarcie poparł Komunię dla osób rozwiedzionych. Zobacz, jakie wymienił warunki.

W swoim przemówieniu skierowanym do wszystkich uczestników Synodu o rodzinie kard. Marx stwierdził: - Powinniśmy poważnie rozważyć tę możliwość, opartą na indywidualnych przypadkach i nie generalizując: aby pozwolić przystępować do sakramentu spowiedzi i Komunii wiernym po rozwodzie żyjącym w cywilnych związkach.

DEON.PL POLECA

Hierarcha wymienił kolejno konkretne warunki: - Należy im na to pozwolić, gdy wspólnota kanonicznie ważnego małżeństwa definitywnie została zerwana - mówił kard. Marx - Gdy stwierdzenie nieważności małżeństwa jest niemożliwe, gdy zobowiązania z tego małżeństwa zostały rozwiązane, gdy został wyrażony żal za winę zerwania węzła małżeńskiego oraz gdy istnieje szczera wola, aby żyć wiernie w drugim związku cywilnym i aby wychowywać dzieci w wierze.

Kardynał przywołał doktrynę Kościoła, która mówi, że rozwodnicy żyjący w cywilnych związkach nie mogą przyjmować Komunii: - Powodem [niezgody na Komunię dla rozwodników żyjących w powtórnych związkach - przyp. red.] jest to, że wierni po rozwodzie żyjący w cywilnych związkach obiektywnie żyją w stałym cudzołóstwie i dlatego sprzeciwiają się temu, co symbolicznie ukazuje Eucharystia, tj. wierności Chrystusa wobec swojego Kościoła.

Hierarcha skomentował jednak ten punkt nauczania: - Czy rzeczywiście oddaje on sprawiedliwie ich sytuację? Czy z teologicznego punktu widzenia na Sakrament jest on konieczny? Czy ludzie, których widzimy jako stale będących w ciężkim grzechu, mogą realnie odczuć to, że są częścią naszej wspólnoty?

Kardynał Marx zapytał też: - Czy akty seksualne w powtórnym związku muszą być postrzegane jako cudzołóstwo? Niezależnie od oceny konkretnej sytuacji?

Hierarcha otwarcie zaproponował Komunię dla rozwodników żyjących w powtórnych związkach jako rozwiązanie tych problemów.

Wielu biskupów sprzeciwiło się propozycji kard. Marxa, stwierdzając że jest ona niezgodna z nauczaniem Kościoła oraz słowami Jezusa (Łk 16, 18: "Każdy, kto oddala swoją żonę, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo").

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Marx otwarcie wsparł Komunię dla rozwodników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.