Kard. Marx pomodli się z ofiary obozu w Dachau

KAI / drr

Kard. Reinhard Marx odda hołd zmarłym ofiarom hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau. W Dzień Zaduszny, 2 listopada, arcybiskup Monachium i Fryzyngi odwiedzi tamtejszy cmentarz, gdzie rozważać będzie Drogę Krzyżową.

W modlitwie oraz nawiedzeniu grobów towarzyszyć mu będzie arcybiskup Trydentu, Luigi Bressan. Na cmentarzu w Dachau, w głównie anonimowych grobach, pochowanych zostało ponad 7,5 tysiąca osób, z czego ok. 6 tys., to więźniowie tamtejszego obozu koncentracyjnego.

Kolejna modlitwa zaplanowana jest w poświęconej w 1963 roku kaplicy Regina Pacis. Ośmioboczną kaplicę w stylu renesansowym ufundowali przed 50. laty włoscy członkowie ruchu oporu. Poświęcona jest ona głównie włoskim zmarłym pochowanym na cmentarzu w Dachau i - zgodnie z założeniem - ma stanowić świadectwo "woli przezwyciężenia konfliktów z przeszłości oraz woli pokoju między narodem włoskim a niemieckim". W poświęceniu kaplicy przed 50. laty uczestniczyli prezydenci Włoch i Niemiec oraz premier Bawarii Alfons Goppel.

Obóz założony przez hitlerowców 22 marca 1933 r. w opuszczonej fabryce amunicji na obrzeżach miasta Dachau nieopodal Monachium był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym dla izolowania politycznych przeciwników reżimu, duchownych i Żydów. Miał służyć jako wzór dla kolejnych obozów oraz jako "szkoła przemocy". W ciągu 12 lat jego istnienia w Dachau i obozach "filialnych" więziono ponad 200 tys. ludzi z 40 krajów okupowanych przez Niemcy. Zamordowanych zostało 148 802 więźniów (w tym około 28 tys. Polaków i 13 tys. Żydów).

Dachau pełnił funkcję głównego obozu dla duchownych z Kościołów chrześcijańskich (katolickich, protestanckich i prawosławnych). Według szacunków Kościoła katolickiego do Dachau zostało zesłanych ok. 3 tys. (w tym 1807 z Polski) zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich. Niemcy zamordowali ogółem 947 duchownych, w tym 866 Polaków, z czego 747 kapłanów diecezjalnych, 110 zakonników i 9 duchownych innych wyznań. Poza duchownymi z Polski więźniami Dachau było m.in. 333 księży niemieckich, 169 francuskich, 159 czeskich i 110 austriackich. Niektórzy z nich po wojnie zostali wyniesieni do chwały ołtarzy. Tych, którzy przeżyli - ok,. 67 tys. osób - wyzwoliły 29 kwietnia 1945 r. wojska amerykańskie. Miejsce pamięci w Dachau odwiedza rocznie 800 tys. osób.

6 kwietnia b.r. zmarł w Kościanie w wieku 100 lat ks. kanonik Leon Stępniak, ostatni duchowny, który ocalał z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Marx pomodli się z ofiary obozu w Dachau
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.