Merkel w KL Dachau. Nadzwyczajna wizyta?

Merkel w KL Dachau. Nadzwyczajna wizyta?
(fot. Leipnizkeks / (CC BY-SA 3.0) / Wikimedia Commons)
Jacek Lepiarz / PAP / slo

Oddając jako pierwszy niemiecki szef rządu hołd ofiarom nazizmu w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau kanclerz Angela Merkel nadrabia we wtorek zaniedbania swych poprzedników. Ale dlaczego przy okazji wyborów? - pyta dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

"Czy wizyta Merkel w Dachau jest czymś nadzwyczajnym?" - zastanawia się na wstępie autor komentarza, przypominając, że przecież prezydenci i kanclerze Niemiec od dziesięcioleci przyjeżdżają do miejsc niemieckiej hańby, odwiedzając ofiary masowych zbrodni we Francji, w Polsce oraz byłym ZSRR i prosząc o wybaczenie.

"Nie można jednak pozbyć się wrażenia, że niemieckim politykom łatwiej przychodzi przyznanie się do historycznej winy i uznanie odpowiedzialności za granicą, niż w Niemczech, w niemieckich miejscach zbrodni" - ocenia we wtorek "SZ".

Jak podkreśla komentator, przed Merkel w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau nie był żaden kanclerz, a pierwszym prezydentem Niemiec, który przyjechał do miejsca pamięci, był dopiero w 2010 roku Horst Koehler.

DEON.PL POLECA

"SZ" tłumaczy to zaniedbanie atmosferą panującą przez powojenne dziesięciolecia w Bawarii. "Nieformalna koalicja (rządzącej w Bawarii konserwatywnej) CSU i sił ponadpartyjnych - tradycjonalistów i obrońców dobrego imienia małej ojczyzny - sprzeciwiała się przez całe dziesięciolecia identyfikowaniu ich miasta (Dachau) z obozem" - czytamy w "SZ". Autor dodaje, że nawet premierzy unikali miejsca pamięci w Dachau, ponieważ zajmowanie się przeszłością uważane było w tej partii za "lewicowe".

Gazeta zwraca uwagę na absurdalny jej zdaniem spór o to, kto jest lepszym mieszkańcem Dachau: ci, którzy stawiają na pierwszym miejscu 1200-letnią tradycję miasta, czy ci, którzy koncentrują się na Dachau jako miejscu, w którym istniał obóz koncentracyjny.

Jak zaznacza "SZ", spór skończył się, a liberalny burmistrz Dachau jest politykiem, który nie unika przeszłości. "To ważne dla tego miasta, choć zwrot przyszedł późno, za późno" - ocenia komentator.

"Merkel nadrabia obecnie to, co świadomie lub lekkomyślnie zaniedbali jej poprzednicy" - czytamy w "SZ". Wizyta kanclerz jest gestem symbolicznym, który nie tylko wyraża szacunek dla ofiar, lecz sygnalizuje też trwającą gotowość do rozliczeń.

Chwaląc Merkel za decyzję o przyjeździe do miejsca pamięci w Dachau, "SZ" krytykuje zorganizowanie wizyty przy okazji wiecu wyborczego w piwnym namiocie podczas festynu ludowego; wybory do Bundestagu odbędą się 22 września.

Wizycie towarzyszy przez to całkowicie niepotrzebny "zapaszek" - namiot piwny i upamiętnienie nie pasują do siebie. Z pewnością pani kanclerz ma wypełniony kalendarz, jednak pomimo to znalezienie czasu na wizytę w KL Dachau przy okazji pobytów w Monachium od objęcia władzy w 2005 roku było z pewnością możliwe - pisze w konkluzji komentator "Sueddeutsche Zeitung".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Merkel w KL Dachau. Nadzwyczajna wizyta?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.