Kard. Mendonça: encyklika „Fratelli tutti” wskazuje, że świat potrzebuje nowego spojrzenia

Kard. Mendonça: encyklika „Fratelli tutti” wskazuje, że świat potrzebuje nowego spojrzenia
(fot. Wikipedia Commons)
6 miesięcy temu
KAI / df

Portugalski kardynał José Tolentino Mendonça podczas zorganizowanej w środę wideokonferencji dotyczącej papieskiej encykliki „Fratelli tutti” wskazał, że dokument ten dowodzi, iż świat potrzebuje dziś nowego spojrzenia. Podczas wydarzenia zorganizowanego przez Portugalski Uniwersytet Katolicki w Lizbonie hierarcha wskazał, że encyklika jest adekwatnym dokumentem „dobrze pasującym do nowych czasów, w których żyjemy”. - Nieprzypadkowo papież opublikował tą encyklikę w czasie pandemii – stwierdził archiwista i bibliotekarz Kościoła.

Portugalski purpurat wskazał, że encyklika papieża Franciszka wskazuje, iż „żyjemy w czasie zmiany czasów i zmiany epoki”. Wskazał, że zmiana ta jest „niczym własne rozliczanie się nowoczesności ze sobą”. Dodał, że encyklika zawiera przesłanie papieskie o potrzebie życia w „braterskim społeczeństwie”.

W ocenie hierarchy, „Fratelli tutti” jest niejako „listem obywatelskim do mieszkańców Ziemi (…), którzy potrzebują nowego spojrzenia”. Zaznaczył, że z dokumentu tego płynie wniosek, że społeczeństwa, „w większości przypadków liberalne”, porzuciły „społeczny projekt na rzecz wszystkich”, a także zaakceptowały nierówności społeczne oraz fakt istnienia narodów pierwszej i drugiej kategorii.

Kardynał Mendonça stwierdził, że współczesny świat charakteryzują liczne zagrożenia dla wolności, praw człowieka, a także równości między ludźmi. - W tym świecie marzenie o wolności i równości jest dziś w kawałkach – podsumował purpurat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek
27,93 zł
39,90 zł

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Skomentuj artykuł

Kard. Mendonça: encyklika „Fratelli tutti” wskazuje, że świat potrzebuje nowego spojrzenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.