Kard. Nycz: Kościół w Polsce w sposób szczególny potrzebuje nawrócenia

fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
PAP / pk

Człowiek wierzący zawsze ma z czego się nawracać, ma powody, by szczerze pokutować. Tego nawrócenia w sposób szczególny potrzebuje także Kościół, który jest w Polsce - powiedział w Środę Popielcową kard. Kazimierz Nycz.

Mszą św. w Świątyni Opatrzności Bożej metropolita warszawski zainaugurował siódmą edycję wielkopostnych kościołów stacyjnych - wspólnego dzieła archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. W czasie liturgii hierarcha pobłogosławił krzyż, który ma zawisnąć nad ołtarzem w kościele.

W homilii kard. Nycz podkreślił, że celem praktyk pokutnych i nabożeństw w czasie wielkiego postu jest nawrócenie, czyli zwrócenie się ku Bogu, który jest miłością.

"Przyjęcie tego gestu posypania głów popiołem, któremu towarzyszy wezwanie «Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię», jest wyrazem przyznania się do swojej słabości, grzeszności, potrzeby i konieczności nawrócenia" - powiedział kard. Nycz.

DEON.PL POLECA

Podkreślił, że "człowiek wierzący zawsze ma z czego się nawracać, ma powody, by szczerze pokutować. W czasie ostatniego roku naznaczonego pandemią, a także tego roku, który jest przed nami, który dla wielu wydaje się niewiadomy, niepewny, budzący lęk, kiedy wielu stawia pytania o swoją wiarę, nadzieję i miłość potrzebujemy nawrócenia" - powiedział metropolita warszawski. Podkreślił, że "potrzebuje tego nawrócenia Kościół, który jest w Polsce, w sposób szczególny".

Przekonywał, że pokuta i nawrócenie prowadzą do spotkania z Chrystusem zmartwychwstałym, który chce każdego człowieka przeprowadzić ze śmierci do życia.

Ryt posypania głów popiołem pojawił się w liturgii w VII w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził go jako obowiązujący. Z tego okresu pochodzi również regulacja, aby popiół był uzyskiwany z palm poświęconych podczas Niedzieli Palmowej poprzedniego roku.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: Kościół w Polsce w sposób szczególny potrzebuje nawrócenia
Komentarze (6)
BM
Barbara Marzec
18 lutego 2021, 11:42
Księże, Kardynale, czy ksiądz zrobił już coś konkretnego dla nawrócenia Kościoła w Polsce, czy poprzestanie na słowach i stwierdzeniu faktu, że Kościół potrzebuje nawrócenia? To że potrzebuje i to bardzo, wszyscy przecież widzą. Czy Ksiądz kardynał jeszcze na coś czeka? Na kolejne trupy wypadające z biskupich szaf? Może lepiej po prostu je stamtąd wygarnąć. Byłoby uczciwiej.
M*
Monika * Monika
18 lutego 2021, 11:30
Przeczytałam przed chwilą wywiad z dominikankami z Broniszewic. Siostry poświęcają się pomocy innym ludziom, wcielają w życie nauki Ewangelii. Po powrocie na główną stronę Deonu mam cały zestaw biskupów, arcybiskupów, kardynałów, itd. itp., w szatach godowych, z ich złotymi radami dla maluczkich. A jaki jest ich (hierarchów z dworem) wkład w życie KK? życie wiernych? jak oni przyczyniają się do tego, by świat był lepszy? W Polsce hierarchowie uprawiają politykę a księża rządzą ludem w parafiach - tak wygląda KK: do roboty są wierni i głównie siostry, kler jest do wyższych rzeczy stworzony; czy taki ma być KK?
RR
~realny realista
19 lutego 2021, 19:14
Siostry zakonne to jedyne ktore sa swiadkami Jezusa Chrystusa, nigdy nie widzialem siostry zakonnej w cywilu. Reszta to traktuje powolanie jak zawod, dobry zawod, wygodny.
KS
Konrad Schneider
18 lutego 2021, 08:11
To sa tylko gladkie slowka, Ksieze Kardynale!
KW
~krystyna walerianowicz
18 lutego 2021, 11:03
A pan już ze wszystkiego jest nawrócony?
KS
Konrad Schneider
18 lutego 2021, 12:58
~krystyna walerianowicz: O, jeszcze dluga droga przede mna. Ale nie uciekam w gladkie slowka, gdy trzeba powiedziec o konkretach, np. zaniedbania kard. Nycza.