Kard. Nycz na spotkaniu z dziennikarzami: co zrobić żeby nie było tak radykalnie dwóch odmiennych światów?

Kard. Nycz na spotkaniu z dziennikarzami: co zrobić żeby nie było tak radykalnie dwóch odmiennych światów?
(fot. PAP/Piotr Nowak)
Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej / pch

Polska realna i medialna, Kościół realny i medialny to nie są dwie Polski, dwa Kościoły czy dwa światy, ale trzeba szukać punktów stycznych - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas dorocznego spotkania dziennikarzy, ludzi mediów i liderów opinii 15 stycznia w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

W tym roku miało ono inny charakter i rozpoczęło się od modlitwy za zmarłego dzień wcześniej prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

- Chcę być daleki od komentowania tego wydarzenia, ale wielka odpowiedzialność spoczywa na was dziennikarzach - zauważył kard. Nycz. Ludziom mediów poddał pod refleksję kwestię: "Co zrobić żeby nie było tak radykalnie dwóch odmiennych światów? W jaki sposób zmierzyć się z problemem przedstawiania, interpretacji tych samych faktów, żeby nie wychodziły z tego dwie Polski, dwa światy, dwa Kościoły?"
- W mediach stało się modne słowo "suweren" powtarzane przez polityków. Dlatego musicie pytać się w waszej pracy: co jest fundamentem, suwerenem? Oglądalność, sprzedaż reklam? Na ile suwerenem w przypadku waszego powołania jest prawda? - pytał metropolita warszawski. Dziennikarzom zwrócił uwagę, iż to prawda winna być punktem odniesienia, celem i fundamentem ich pracy.
Składając dziennikarzom życzenia w nowym roku podziękował im za codzienną pracę i przybliżanie obrazu świata. - Dziękuję też za pracę, która służy, by oblicze Kościoła, czasem mocno zamazane i zabrudzone, nie tylko pomagać oczyszczać ale też docierać do świetlanych postaci, które są Kościołem. Może nie są medialne ale są wpływowe w najgłębszym tego słowa znaczeniu - niesienia miłości i zbawienia - podkreślił kard. Nycz.
Tradycją spotkań opłatkowych dziennikarzy w Domu Arcybiskupów Warszawskich jest to, że ważne słowa które tu padają dla wielu pozostają na długo inspiracją do refleksji - zauważył rzecznik metropolity warszawskiego ks. Przemysław Śliwiński przedstawiając tegorocznego prelegenta ks. dr hab. Andrzeja Dragułę, publicystę i teologa z Uniwersytetu Szczecińskiego. W swoim wykładzie poruszył on problem "Kościół medialny - Kościół realny".
Na czym polega różnica pomiędzy światem medialnym a realnym? Według prelegenta, w świecie realnym poznajemy i doświadczamy drugiego poprzez twarz - bezpośrednio. Natomiast ekran zwalnia nas od kontaktu z drugim człowiekiem, od patrzenia się w czyjąś twarz.
- Czyż nie robimy podobnie i my kapłani, dziennikarze, politycy? Komunikujemy się za pomocą memów, tweetów, postów nie pokazując twarzy i nie szukając cudzej twarzy, ale zakładając maskę a drugiego identyfikując poprzez maskę jego zawodu, opcji politycznej czy przynależności? - zastanawiał się prelegent.
W jego przekonaniu, szczególnie ważna jest dzisiaj medialna strategia personalizacji dlatego przestrzegał przed grożącą Kościołowi pokusą rozpoznawalności. - Ci, którzy mają największy wpływ niekoniecznie są tymi, o których najwięcej się mówi - zauważył ks. Draguła. I dodał, że na Kościół - w sensie wspólnoty a nie wizerunku instytucji - większy wpływ mają księża, którzy kompletnie bez rozgłosu spowiadają w I piątek miesiąca niż niejeden kato-celebryta.
- Na prawdziwy wizerunek Kościoła składają się dwa elementy, z jednej strony: słabość, bojaźń i "wielkie drżenie jego członków" a z drugiej - moc Boża. Słabość objawia się ostatnio mocniej niż kiedykolwiek, teraz trzeba, by objawiła się moc Boża - stwierdził teolog.
Jego zdaniem, "jedyny, pociągający Kościół to Kościół realny, prawdziwy; nawet tonący w słabości ale nie Kościół, który się podoba. Podobać się może nawet bardzo Kościół nieprawdziwy, ale zewnętrznie piękny i pociągający. Kościół, którego wizerunek może nawet wygrać z innymi wizerunkami, ale pozostanie fałszywy i będzie dawał fałszywe obietnice". - Jest pokusa, by taki wizerunek Kościoła wykreować, ale twarz Chrystusa może się przebić jedynie przez realny obraz Kościoła a nie wykreowany - skonkludował.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz na spotkaniu z dziennikarzami: co zrobić żeby nie było tak radykalnie dwóch odmiennych światów?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.