Kard. Nycz: nie wolno sakralizować konstytucji, ale trzeba ją szanować

Kard. Nycz: nie wolno sakralizować konstytucji, ale trzeba ją szanować
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
KAI / ms

- Nie ma potrzeby sakralizowania, absolutyzowania konstytucji jako takiej, ale nie wolno umniejszać jej znaczenia. Należy ją szanować i troszczyć się o nią.- mówił kard. Nycz w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze warszawskiej w uroczystość NMP Królowej Polski i święto narodowe 3 Maja.

Metropolita warszawski podkreślił też, że władza jest służbą i apelował o pracę dla wspólnego dobra ponad podziałami. W Mszy św. uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Uroczysta Eucharystia sprawowana w archikatedrze warszawskiej przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, z udziałem najwyższych władz RP, rozpoczęła się pieśnią Maryjną "Z dawna Polski Tyś Królową". Następnie odśpiewany został "Mazurek Dąbrowskiego".

 

Kościelny i państwowy wymiar świętowania

- Będziemy dziękować za wielkie wydarzenia historyczne, za nasze polskie dziś i prosić o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny - powiedział kard. Nycz witając zgromadzonych i zapraszając do wspólnej modlitwy.

W homilii metropolita warszawski przypomniał o kościelnym i państwowym wymiarze świętowania, które łączą się w dniu 3 maja. Podkreślił, że twórcy Konstytucji 3 Maja po uchwaleniu ustawy zasadniczej przeszli do katedry, by tam się modlić oraz że w 1920 r. na prośbę polskich biskupów papież ustanowił w tym dniu święto NMP Królowej Polski. - 30 lat temu połączyliśmy tę obecność kościelną i państwową w dziękczynieniu za Konstytucję i za wszystkie wielkie sprawy naszej Ojczyzny - powiedział metropolita warszawski.

DEON.PL POLECA

W kontekście religijnym świętowania przypomniał moment, w którym Kościół otrzymuje Maryję jako swoją Matkę. Zaznaczył, że w tym momencie, pod krzyżem, wszyscy uczyli się tego, co to znaczy naprawdę królować - być sługą.

Kard. Nycz przypomniał Ślubu Lwowskie króla Jana Kazimierza i nawiązujące do nich Śluby Jasnogórskie kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, traktowanego przez wielu jako Interreks i duchowy przywódca na Narodu. - Wiele wskazuje na to, że jesteśmy blisko jego beatyfikacji - powiedział kard. Nycz.

Podkreślił, że kard. Wyszyńskiego cechowała miłość - do Kościoła, do Maryi i do Ojczyzny, w takiej właśnie kolejności. Zaznaczył, że był on daleki od nacjonalizmu, choć niezwykle kochał Polskę. Zwrócił też uwagę na bardzo obecny w jego życiu wątek miłości nieprzyjaciół i umiejętność odróżniania zła od człowieka, który je popełnia. - Kto nienawidzi, ten już przegrał - przypomniał słowa Prymasa Tysiąclecia kard. Nycz.

Szacunek i troska o konstytucję

Mówiąc o państwowym wymiarze obchodów 3 Maja metropolita warszawski zwrócił uwagę na zdolność do współpracy dla dobra Ojczyzny zarówno twórców Konstytucji 3 Maja, jak i twórców konstytucji z 1919 r., uchwalonej u progu niepodległości, mimo ogromnych różnic poglądów i politycznego rozdrobnienia. Przypomniał też słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Sejmie RP, w których papież zwracał uwagę, jak ważna jest ustawa zasadnicza oparta o sprawiedliwy porządek prawny, w którego centrum stoi człowiek.

- Konstytucja to rzeczywistość niezwykle ważna. Mówiąc o Konstytucji 3 Maja i o wszystkich późniejszych Konstytucjach uchwalanych w sposób demokratyczny, trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie wolno, nie ma potrzeby sakralizowania konstytucji jako takiej. Nie ma także potrzeby jej absolutyzowania, mimo, że jest to ustawa zasadnicza - powiedział kard. Nycz. Podkreślił jednak, że nie wolno też umniejszać jej znaczenia. - Należy konstytucję uchwaloną i obowiązującą szanować i troszczyć się o nią. To właśnie dlatego konstytucja ma swoich stróżów, ma swoje struktury, wpisane w niej, które mają ją chronić i pilnować - powiedział.

Metropolita warszawski podkreślił też, że w kontekście wszystkich dyskusji nad nową konstytucją, obecnych również w Polsce, należy brać pod uwagę wzór, jakim są twórcy Konstytucji 3 Maja i wszyscy ci, którzy potrafili kochać Ojczyznę i pracować dla jej dobra, mimo podziałów.

Przypomniał też nauczanie kolejnych papieży, począwszy od Piusa XI, który podkreślał, że polityka jest ważną formą miłości bliźniego. Zaznaczył też, że polityka ma służyć człowiekowi i dobru wspólnemu.

Wraz z kard. Nyczem modlił się biskup polowy WP Józef Guzdek i liczne duchowieństwo. W Eucharystii uczestniczyli Prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu RP, parlamentarzyści i członkowie rządu a także wojsko, policja, służby mundurowe, harcerze oraz członkowie bractw i stowarzyszeń.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: nie wolno sakralizować konstytucji, ale trzeba ją szanować
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.