Kard. Nycz o nominacji kardynalskiej dla abp. Rysia: Zostaje włączony młody, energiczny, wolny od skostniałych nawyków człowiek

Kard. Nycz o nominacji kardynalskiej dla abp. Rysia: Zostaje włączony młody, energiczny, wolny od skostniałych nawyków człowiek
Kard. Kazimierz Nycz odniósł się do nominacji kardynalskiej abp. Grzegorza Rysia (fot. Archidiecezja Krakowska / YouTube.com)
PAP / tk

- Do kolegium kardynalskiego zostaje włączony młody, energiczny, bardzo dobrze wykształcony, wolny od skostniałych nawyków i przyzwyczajeń człowiek. Wniesie dużo do Kościoła Powszechnego, jak i Kościoła w Polsce - mówi kard. Kazimierz Nycz o nominacji kardynalskiej dla abp. Grzegorza Rysia.

Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś został mianowany przez papieża Franciszka kardynałem. W niedzielę papież ogłosił nominacje kardynalskie dla dostojników z całego świata podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

Kard. Nycz o nominacji abpa Rysia

Odnosząc się do tej nominacji, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz stwierdził, że "nominacja kardynalska dla abp. Grzegorza Rysia była niewątpliwie dużym zaskoczeniem dla wielu". - Dla mnie tylko w tym znaczeniu, że arcybiskup Ryś został kardynałem trochę wcześniej, niż się spodziewałem, bo tego wyboru, prawdę mówiąc, spodziewałem się w przyszłości, a to oznacza nominację w relatywnie młodym - jak na nominacje kardynalskie - wieku - powiedział metropolita warszawski cytowany w komunikacie kurii.

Podkreślił, że abp. Rysia "zna od niepamiętnych czasów", obserwował "jego formację i wzrastanie w Kościele krakowskim". - Osobiście bardzo się cieszę, ponieważ do kolegium kardynalskiego zostaje włączony młody, energiczny, bardzo dobrze wykształcony, wolny od skostniałych nawyków i przyzwyczajeń człowiek, który zachowuje żywy kontakt z pokoleniem młodych ludzi. Wniesie dużo zarówno do Kościoła Powszechnego, jak i Kościoła w Polsce, powróci do Rady Stałej Episkopatu, gdyż kardynałowie wchodzą do niej z urzędu. Już się sprawdził we współpracy z papieżem jako członek Dykasterii do spraw Biskupów - powiedział kard. Nycz.

DEON.PL POLECA

Kard. Nycz: "Dla mnie to bardzo radosna wiadomość"

- Dla mnie to bardzo radosna wiadomość, a wybór papieża potwierdzi tylko, jakim darem dla Kościoła, w Polsce i na świecie, będzie - już wkrótce kardynał - Grzegorz Ryś - dodał.

Konsystorz, na którym Franciszek wręczy insygnia nowym kardynałom odbędzie się 30 września w Watykanie. Na ogłoszonej przez papieża liście jest 18 kardynałów-elektorów, którzy mogą wziąć udział w konklawe oraz trzech w wieku powyżej 80 lat.

59-letni arcybiskup Łodzi jest drugim polskim kardynałem mianowanym przez Franciszka. W 2018 roku nominację tę otrzymał papieski jałmużnik Konrad Krajewski.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz o nominacji kardynalskiej dla abp. Rysia: Zostaje włączony młody, energiczny, wolny od skostniałych nawyków człowiek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.