Kard. Nycz: świętość to sposób na problemy

Kard. Nycz: świętość to sposób na problemy
(fot. © Mazur/catholicnews.org.uk)
7 lat temu
KAI / pz

Świętość jest najlepszym sposobem na rozwiązanie bardzo wielu problemów życia społecznego - powiedział kard. Kazimierz Nycz.

W związku z uroczystością Wszystkich Świętych i następującym po niej Dniem Zadusznym metropolita warszawski udzielił specjalnego wywiadu Telewizji Polskiej. Podkreślił w nim, że wezwanie do powszechnej świętości zwarte jest w naszym powołaniu chrzcielnym.

Rozmowę z kard. Kazimierze Nyczem poprowadził dziennikarz Telewizji Polskiej Piotr Sobczyński. Została ona zarejestrowana w stołecznym kościele pw. Matki Bożej Jerozolimskiej, należącym do Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich. Metropolita warszawski przypomniał, że w miejscu tym istnieją dwie wspólnoty kontemplacyjne, które modlą się i pracują. W kontekście uroczystości Wszystkich Świętych kard. Nycz podkreślił, iż wspólnoty te pokazują ważny element świętości, jakim jest zjednoczenie z Chrystusem przez kontemplację, które - poza Eucharystią i Komunią świętą - jest na ziemi najwyższym wyrazem zjednoczenia - zauważył metropolita warszawski.

Kardynał przyznał, że brakuje właściwego rozumienia i oddzielenia uroczystości Wszystkich Świętych i następującego po nim Dnia Zadusznego. Jakkolwiek święta te są ze sobą powiązane przez tajemnicę świętych obcowania, to jednak są one odrębne. Odwołując się do tajemnicy świętych obcowania metropolita wyjaśnił, iż chodzi o tajemnicę wymiany modlitwy między nami a tymi, którzy są w niebie i tymi, którzy są w czyśćcu, oczekując na otwarcie nieba i na przyjęcie ich przez Ojca Niebieskiego.

"W uroczystość wspominamy tych wszystkich, którzy przeszli przez swoje życie na ziemi, naśladowali Chrystusa, byli z Nim zjednoczeni, osiągnęli niebo. To są ci święci bezimienni, którzy nie będą nigdy ogłoszeni beatyfikowanymi czy świętymi przez Kościół" - podkreślił kard. Nycz. Jak dodał są to zapewne nasi święci rodzice, święci przyjaciele, znajomi, ludzie których spotykaliśmy i dotykaliśmy ich świętości.

Jeśli natomiast chodzi o wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dzień Zaduszny, to tego dnia modlimy się za tych zmarłych, którzy oczekują w czyśćcu, prosząc aby Pan Bóg otworzył im niebo. Kard. Nycz zaapelował, by uświadomić sobie, że w tych dwóch kolejnych dniach Kościół obchodzi dwa różne święta.

Nawiązując do mających miejsce w tym roku kanonizacji Jana Pawła II, Jana XXIII oraz beatyfikacji Pawła VI kard. Nycz zwrócił uwagę na oczywisty związek tych postaci z powszechnym powołaniem do świętości.

Podkreślił, że tych wielkich papieży XX wieku, wśród których był również Pius X, Kościół postawił nam jako przykład, wzór do naśladowania, jako orędowników, przez wstawiennictwo których będziemy się modlić do Pana Boga, poznając ich życie i naśladując to wszystko, kim byli, jak realizowali swoje zjednoczenie z Panem Jezusem i swoją świętość. Kardynał przypomniał również hasło obchodzonego niedawno Dnia Papieskiego: "Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie". Jak zaznaczył, wezwanie do powszechnej świętości jest zawarte nie tylko w postaciach tych wielkich papieży, ale także w naszym powołaniu chrzcielnym.

W opinii kard. Nycza gdyby świętość rzeczywiście stała się drogą wszystkich, to byłaby najlepszym sposobem na rozwiązanie bardzo wielu problemów życia społecznego, rodzinnego, zawodowego, kłopotów związanych z etyką pracy zawodowej i życia społecznego. "Gdybyśmy wszędzie mieli świętych chrześcijan, świętych katolików to pewnie tych problemów byśmy nie mieli. Da się to pogodzić i pokazuje nam to wielu świętych" - podkreślił metropolita warszawski. Stwierdził również, iż droga świętości jest nie tylko drogą zbawienia, ale także drogą rozwiązania wielu problemów człowieka.

Na zakończenie kard. Nycz zachęcił do modlitwy przez wstawiennictwo Wszystkich Świętych i do wspólnego przeżywania nadchodzących dni w czasie Mszy świętych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: świętość to sposób na problemy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.