Kard. Nycz: trzeba zacząć myśleć Wojtyłą

Kard. Nycz: trzeba zacząć myśleć Wojtyłą
(fot. ©episkopat.pl)
2 lata temu
PAP / jp

Celem kolejnego Dnia Papieskiego i wszystkich działań w związku z nim podejmowanych, nie tylko w Warszawie, to wpatrzyć się, napatrzyć się i zapatrzyć na świętego Jana Pawła II - powiedział na zakończenie XVI Dnia Papieskiego w Warszawie kard. Kazimierz Nycz.

W niedzielę w Polsce po raz szesnasty obchodzono Dzień Papieski. W tym roku przebiegał pod hasłem "Jan Paweł II - bądźcie świadkami miłosierdzia". Centralne obchody odbyły się w Warszawie.

Podczas popołudniowej uroczystości na skwerze Hoovera metropolita warszawski powiedział, że możemy o papieżu Janie Pawle II dużo wiedzieć i jest wielu ludzi, którzy mają taką wiedzę, ale trzeba przejść na wyższy etap.

- Trzeba przejść na wyższą szkołę jazdy - trzeba zacząć myśleć papieżem, myśleć Wojtyłą, myśleć, tak jak on myślał - mówił kardynał do zgromadzonych, pomimo deszczowej pogody, grupy słuchaczy.

- Myślenia nie ma bez wiedzy, ale sama wiedza to jeszcze za mało - dodał.

Hierarcha, który jest przewodniczącym Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", powiedział, że trzecim etapem jest sytuacja, "gdy człowiek ma wiedzę, myśli Janem Pawłem II świętym" i działa.

- Tak jak działał Jan Paweł II, tak jak działała święta Teresa z Kalkuty, czy jak działał święty brat Albert - tłumaczył.

Według kard. Nycza tak daleko trzeba identyfikować się z dziełami miłosierdzia, żeby przenikało umysł - stało się wiedzą, myśleniem, ale też, żeby przenikało serca - czyli wpływało na działanie.

- Przede wszystkim po to jest kolejny Dzień Papieski - mówił.

Na skwerze Hoovera wcześniej stypendyści wspólnie z mieszkańcami stolicy i kard. Nyczem modlili się do Bożego Miłosierdzia.

Obchodom kolejnego Dnia towarzyszyły msze święte, nabożeństwa, konferencje naukowe, panele dyskusyjne, koncerty, wydarzenia kulturalne i sportowe. Głównymi organizatorami wydarzenia są: Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" i Stowarzyszenie Absolwentów "Dzieło".

Niedzielne obchody w Warszawie rozpoczęły się mszą św. w bazylice św. Krzyża celebrowaną przez biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Głównym punktem obchodów był koncert galowy w Kościele Seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu.

Na ulicach Warszawy można było spotkać wolontariuszy, którzy zbierali pieniądze na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży z małych miejscowości. Kwesta w całym kraju trwa od 5 do 22 października. Bierze w niej udział ok. 100 tys. ludzi, którzy zbierają na program stypendialny obejmujący obecnie ok. 2,3 tys. młodych Polaków.

Można wesprzeć ten cel wpłacając pieniądze na konto Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" lub wysyłając 5 zł sms-em o treści "Pomoc" na nr 74 265.

Oprócz centralnych obchodów uroczystości zaplanowano tez w innych miastach, m.in. Krakowie i Katowicach, ale też poza granicami kraju. W Niemczech, Brazylii, USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Kanadzie, Australii, Francji i Hiszpanii Polonia także włącza się do tego święta.

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - 16 października 1978 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: trzeba zacząć myśleć Wojtyłą
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: trzeba zacząć myśleć Wojtyłą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.