Kard. O'Brien nie pojedzie na konklawe

Kard. O'Brien nie pojedzie na konklawe
KAI / pz

Nie chcę, aby uwaga mediów w Rzymie skoncentrowała się na mnie, ale raczej na osobie Benedykta XVI i jego następcy - stwierdził w opublikowanym dziś oświadczeniu kard. Keith Patrick O’Brien. Jego oświadczenie w związku z przyjęciem przez papieża rezygnacji z rządów pasterskich w archidiecezji Saint Andrews i Edynburga opublikowało Biuro Prasowe Episkopatu Szkocji.

W dokumencie przypomniano, że kard. O'Brien złożył rezygnację już w listopadzie ubiegłego roku w związku z przypadającymi 17 marca 75. urodzinami. Dotychczasowy metropolita Saint Andrews i Edynburga wyjaśnił, że jego dymisja została przyjęta już 13 listopada, ze skutkiem od 25 lutego. Dziękując za łaskę kapłaństwa i wszelkie dobro w którym uczestniczył, przeprosił też za możliwe uchybienia.

"Modlę się też o Boże błogosławieństwo dla moich braci kardynałów, którzy niebawem zbiorą się w Rzymie aby wybrać następcę Benedykta XVI. Nie dołączę do nich osobiście na to konklawe. Nie chcę aby uwaga mediów w Rzymie skoncentrowała się na mnie, ale raczej na osobie Benedykta XVI i jego następcy. Jednakże będą się z nimi i za nich modlił, aby oświeceni przez Ducha Świętego dokonali właściwego wyboru dla przyszłego dobra Kościoła" - czytamy w oświadczeniu szkockiego kardynała.

Już wczoraj rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi SJ stwierdził, że "Ojciec Święty jest poinformowany o oskarżeniach kierowanych pod adresem arcybiskupa St. Andrews i Edynburga, kard. Keitha O'Briena".

Wczoraj na łamach brytyjskiej prasy pojawiły się pod adresem purpurata oskarżenia o rzekome "niestosowne zachowania", których miał się on jakoby dopuścić w latach osiemdziesiątych. Zarzuty wystosowali trzej duchowni i jeden były zakonnik. W związku z tym kard. O'Brien zwrócił się o pomoc prawną i uznał, że w tym momencie komentowanie przez niego sprawy byłoby niewłaściwe.

W sobotę 23 lutego Stolica Apostolska w komunikacie watykańskiego Sekretariatu Stanu zdecydowanie potępiła upowszechnianie wiadomości często nie sprawdzonych, bądź niemożliwych do sprawdzenia, czy wręcz fałszywych usiłujących wypłynąć na kardynałów, którzy mają wziąć udział w konklawe i wybrać następcę Benedykta XVI.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. O'Brien nie pojedzie na konklawe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.