Kard. Parolin: czy Kościół potrzebuje konkordatów z państwami?

Kard. Parolin: czy Kościół potrzebuje konkordatów z państwami?
(fot. Drop of Light/Shutterstock.com)
KAI / jp

Porozumienie z komunistycznymi Chinami w sprawie biskupich nominacji to jedno z najważniejszych umów, jakie udało się zawrzeć w ostatnim czasie Stolicy Apostolskiej. Zostało podpisane 22 września, ale wciąż czeka na realizację.

Mówił o tym kard. Pietro Parolin na marginesie konferencji o historii konkordatów. Przyznał, że zawarcie tego porozumienia wymagało wiele pracy.

- Mamy nadzieję, że wyda owoce dla dobra Kościoła i tego kraju - dodał kard. Parolin.

Watykańskiego sekretarza stanu zapytaliśmy, czy Kościół w ogóle potrzebuje takich umów i konkordatów?

- Istnieje wiele państw, z którymi Kościół nie ma umów, a przy tym żyje w tych krajach i prowadzi swoją działalność. Umowy z państwami są użytecznym środkiem, bardzo użytecznym, by zagwarantować - i to jest ich główny cel - wolność Kościoła wewnątrz porządku prawnego, wolność religijną, która jest podstawowym prawem człowieka i wspólnot. Inny cel umów to regulacja współpracy państwa i Kościoła w dziedzinach obopólnego zainteresowania, aby uniknąć konfliktów. Te umowy już okazały się użyteczne i na pewno tak będzie nadal. Dlatego Stolica Apostolska nadal będzie nawiązywać porozumienia z państwami, które do tej pory takich umów jeszcze nie mają - mówi.

Kard. Parolin poinformował, że w ostatnich latach nawiązano wiele umów z krajami afrykańskimi.

- Nadal nie ma jednak jeszcze konkordatów z wieloma krajami o tradycji prawosławnej oraz o kulturze anglosaskiej. W takich przypadkach kwestie delikatne rozwiązuje się w oparciu o dane słowo czy dżentelmeńską umowę - dodał kard. Parolin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin: czy Kościół potrzebuje konkordatów z państwami?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.