Kard. Parolin do polskich biskupów: jedność z papieżem jest gwarancją wolności

Kard. Parolin do polskich biskupów: jedność z papieżem jest gwarancją wolności
(PAP/Paweł Supernak)
PAP / sz

Jedność z papieżem jest gwarancją wolności względem wszelkiej władzy doczesnej i wszelkich interesów partykularnych - podkreślił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin w przemówieniu wygłoszonym w środę do biskupów na 382. Zebraniu Plenarnym KEP.

Dodał, że jedność z papieżem "zapewnia otwartość na Kościół powszechny, a także wymiar katolickości, chroniąc przed niebezpieczeństwem zamknięcia się w sobie lub wykorzystywaniem z jakiejś strony, czy to politycznej lub nacjonalistycznej, czy też jakiegokolwiek innego rodzaju".

Zdaniem hierarchy watykańskiego "świadectwo komunii kościelnej, która nie zna granic i wyraża się" też przez zwyczaj zapraszania delegatów innych konferencji episkopatów Europy na wiosenne sesje zgromadzenia plenarnego.

"Dlatego z przyjemnością pragnę wyrazić serdeczne pozdrowienie tym, którzy są tutaj obecni, reprezentując inne konferencje episkopatów. Bardzo się cieszę, że mogę brać udział w tym wydarzeniu spotkania i braterskiego dzielenia się. Przekazuję wam braterskie pozdrowienia i błogosławieństwo papieża Franciszka, któremu szczególnie bliski jest wasz naród i wasza konferencja biskupia, ze względu na szczodre świadectwo wiary i mocne więzi ze Stolicą Apostolską, a także za cenny dar świętego Jana Pawła II ofiarowany Stolicy Piotrowej. Dzisiaj, w dniu szóstej rocznicy pontyfikatu papieża Franciszka, jesteśmy zaproszeni do szczególnej modlitwy za jego osobę i w jego intencjach" - mówił do biskupów kard. Parolin.

DEON.PL POLECA

Powiedział, że jest wdzięczny za możliwość wspólnego świętowania dwóch znaczących obchodów stulecia: ustanowienia Konferencji Episkopatu Polski i pierwszych zgromadzeń po odzyskaniu niepodległości ojczyzny oraz ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską.

Kard. Parolin wiele uwagi poświęcił stuleciu pierwszych zebrań plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w wolnej ojczyźnie. Przypomniał, że pierwsze oficjalne Zgromadzenie Plenarne Episkopatu w wolnej ojczyźnie zwołał metropolita warszawski abp Aleksander Kakowski w dniach 10-12 grudnia 1918 r., zaledwie miesiąc po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 123 latach obcej okupacji. Zgromadzeniu przewodniczył przedstawiciel papieski ks. prał. Achille Ratti, który 28 października 1919 r. w katedrze warszawskiej został konsekrowany na biskupa przez arcybiskupa Kakowskiego.

Dodał, że kolejne zgromadzenie plenarne, które odbyło się dokładnie 100 lat temu w Warszawie, od 12 do 14 marca 1919 r., zostało zwołane także przez arcybiskupa stolicy, a przewodniczył mu przyszły papież Pius XI. Uczestniczył w nim również prymas Polski abp Edmund Dalbor, metropolita gnieźnieńsko-poznański, który zwołał biskupów diecezjalnych w dniach 26 do 30 sierpnia 1919 r. do Gniezna, gdzie zatwierdzili regulamin Konferencji Episkopatu Polski.

Przy okazji tego posiedzenia plenarnego biskupi otrzymali telegram ze Stolicy Apostolskiej, w którym kardynał Pietro Gasparri, sekretarz stanu przekazał pozdrowienia papieża Benedykta XV "z okazji pierwszej konferencji czcigodnych biskupów polskich przy grobie świętego arcybiskupa i apostoła".

Drugie upamiętniane stulecie, to - jak podkreślił kard. Parolin - ponowne nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską. Jest ono "ściśle związane z osobą pierwszego nuncjusza apostolskiego w II Rzeczypospolitej ks. prał. Achille Rattiego. Mianowany 25 kwietnia 1918 r. wizytatorem apostolskim dla Polski ks. prał. Ratti opuścił spokojne życie bibliotekarza w Watykanie, aby z bliska poznać dramatyczną sytuację Europy Wschodniej zniszczonej przez pierwszą wojnę światową".

Dodał, że prałat od początku z wielką sympatią towarzyszył Kościołowi polskiemu i pierwszym krokom odrodzonego państwa. Ks. Ratti odbywał długie podróże, odwiedzając wszystkie polskie diecezje. W licznych i szczegółowych sprawozdaniach opisywał gościnę, jaką Polacy okazywali przedstawicielowi papieża, witanemu wszędzie entuzjastycznie i niemal triumfalnie. Pod wielkim wrażeniem pobożności wiernych, zaświadczał o niej doprawdy bez pochlebstw oraz o przywiązaniu do Stolicy Apostolskiej, co papież Benedykt XV przywitał z wielkim zadowoleniem. 6 czerwca 1919 r. papież mianował go nuncjuszem apostolskim. Przedstawiciel papieski przekazał listy uwierzytelniające 19 lipca 1919 r. pierwszemu Naczelnikowi II Rzeczypospolitej, marszałkowi Józefowi Klemensowi Piłsudskiemu.

W ocenie watykańskiego hierarchy znamienna obecność wizytatora apostolskiego ks. prał. Rattiego na pierwszych zgromadzeniach biskupów polskich stwarza okazję do podkreślenia ważnego aspektu "komunii ze Stolicą Piotrową i wierności Biskupowi Rzymskiemu". "Przez całą historię Kościół w Polsce zawsze i trwale charakteryzowała rzeczywista i uczuciowa więź z papieżem. Jest to - jak wiemy - warunkiem jedności wspólnoty kościelnej, bo następca Piotra jest trwałą i widzialną zasadą i fundamentem jedności wiary i komunii" (Lumen gentium).

Kard. Parolin przypomniał też słowa papieża Franciszka, które wypowiedział w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła w 2013 r.: "W Kościele różnorodność, która jest wielkim bogactwem, tworzy zawsze jedność w harmonii, niczym wielka mozaika, w której wszystkie elementy razem tworzą jeden wielki zamysł Boży. Powinno to pobudzać do przezwyciężania zawsze wszelkiego konfliktu raniącego ciało Kościoła. Zjednoczeni w różnorodności: nie ma innej katolickiej drogi do jedności. Taki jest duch katolicki, duch chrześcijański: jednoczenie się w zróżnicowaniu. Taka jest droga Jezusa!".

Nawiązując do obecnej sytuacji w Europie, kard. Parolin podkreślił, że "grozi jej zapomnienie o swoich chrześcijańskich korzeniach", bo "doświadcza rosnącego wpływu myśli indywidualistycznej, nacjonalistycznej i separatystycznej, zagrażając w ten sposób zgodzie na naszym kontynencie, zyskanej wielkim kosztem po tragedii dwóch wojen światowych, przyszła mi na myśl bardziej niż kiedykolwiek aktualna wizja świętego Jana Pawła II, który w świetle Soboru Watykańskiego II przypisywał Kościołowi zadanie bycia narzędziem pojednania i jedności w społeczeństwie".

Dodał, że Polska ma tożsamość chrześcijańską o wielowiekowych korzeniach. "Chrześcijaństwo jest elementem strukturalnym społeczeństwa polskiego i jednoczy je nie tylko w wymiarze religijnym, ale także edukacyjnym i kulturowym. Niewątpliwie Polska pozostała semper fidelis (zawsze wierna - PAP) dzięki zakorzenionemu sensus fidei (zmysłowi wiary - PAP) narodu polskiego, o który troszczyli się i umacniali pasterze umiejący krzewić solidną duchowość ewangeliczną pod sercem Maryi, Królowej Polski. Europa potrzebuje świadectwa chrześcijańskiego, autentycznego przykładu żywej wiary, jednoczącej naród i czyniącej go gościnnym, otwartym i pełnym szacunku wobec drugiego człowieka" - podkreślił watykański hierarcha.

Kard. Parolin zaznaczył też, że dzięki niestrudzonej posłudze duszpasterskiej poprzedników i tysiącom oddanych i gorliwych kapłanów, świadectwu członków męskiego i żeńskiego życia konsekrowanego oraz codziennemu zaangażowaniu chrześcijańskiemu ludzi świeckich, wasz kraj zasłużył na tytuł Polonia semper fidelis, a zadaniem biskupów "jest podtrzymywanie tego dziedzictwa, ocalenie i umacnianie tej bogatej spuścizny". Dodał, że "zadanie to jest niezbędne, aby chrześcijańska tożsamość Polski miała nie tylko przeszłość i teraźniejszość, ale także przyszłość".

Kard. Parolin zachęcił też biskupów, aby nadal zajmowali się bolesnym zjawiskiem i olbrzymimi szkodami wyrządzonymi przez nadużycia władzy, sumienia i seksualne, popełniane przez osoby konsekrowane. Dodał, że papież w swoim przemówieniu do Kurii Rzymskiej 21 grudnia 2018 r. potępił je w sposób niebudzący wątpliwości: "Grzechy i przestępstwa osób konsekrowanych są zabarwione farbami jeszcze ciemniejszymi niż niewierność, hańba i deformują oblicze Kościoła, podkopując jego wiarygodność".

Na zakończenie przemówienia kard. Parolin zwrócił się z prośbą do biskupów, aby towarzyszyli papieżowi i jego współpracownikom z Kurii Rzymskiej, którzy odbywają rekolekcje w Ariccli, w pobliżu Rzymu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin do polskich biskupów: jedność z papieżem jest gwarancją wolności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.