Abp Gądecki bierze udział w 382. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które we wtorek rozpoczęło się w Warszawie.
"Postaramy się przedstawić na koniec zebrania plenarnego, czyli w czwartek, na to spotkanie z mediami o 14, również to wszystko, co Sekretariat KEP zebrał, gdy idzie o wszystkie kazusy (wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych - PAP), które od 1990 r. zostały przedstawione i zostały udokumentowane, a potem opracowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, przez ks. dyrektora Wojciecha Sadłonia. On to dzisiaj przedstawi i to będzie jednym z tematów kończących zebranie Konferencji Episkopatu Polski" - powiedział abp Gądecki.
Jak wyjaśnił, temat pedofilii w Kościele będzie jednym z punktów obrad zebrania plenarnego. "Po spotkaniu przewodniczących konferencji episkopatów albo reprezentantów z Ojcem Świętym Franciszkiem (ten temat) nabrał w pewnym sensie innego światła" - ocenił. Zaznaczył, że do tej pory wszyscy koncentrowali się na wykorzystywaniu seksualnym osób małoletnich w Kościele, pomijając inne środowiska. "Z tego starano się ukuć nawet swojego rodzaju hasło i stereotyp" - stwierdził hierarcha.
I dodał: "Ojciec Święty przy tym spotkaniu wskazał na znacznie rozleglejsze problemy całego Kościoła, całego społeczeństwa - a właściwie całego świata zglobalizowanego. Jeżeli mówi o 18 mln pokrzywdzonych dzieci w samej Europie i 83 mln na świecie - oczywiście nie zawsze chodzi tu o kazusy pedofilii, tylko chodzi o wykorzystywaniu dzieci, o turystykę seksualną, o wykorzystywanie pracy nieletnich, o wykorzystywanie dzieci w wojsku. Praktycznie papież wprowadził perspektywę znacznie rozleglejszą, aniżeli myśmy się nią posługiwali do tej pory" - podkreślił.
Zdaniem abp Gądeckiego papież widzi to zagadnienie jako "problem społeczny, który dotyczy działania złego na świecie". "Ten problem domaga się odpowiedzi Kościoła - bo ma on większą odpowiedzialność ze względu na śluby, które składa - a potem rządów całego świata. Właściwie bez zmiany prawnej w ściganiu turystyki seksualnej nie ma mowy o tym, żeby problem został rozwiązany" - ocenił abp Gądecki.
Legatem papieskim na uroczystości jubileuszowe będzie kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, który skieruje do biskupów przesłanie i odprawi Mszę św. w świątyni Opatrzności Bożej. W obradach będą uczestniczyć także przedstawiciele kilkunastu episkopatów z Europy.
Podczas obrad abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podzieli się z biskupami wnioskami ze spotkań z osobami, ofiarami wykorzystywania seksualnego ze strony duchownych. Natomiast abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego KEP i bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP zdadzą relację z pobytu w Rzymie na spotkaniu na temat ochrony osób małoletnich w Kościele. Omówione zostaną też kolejne działania Konferencji Episkopatu związane z ochroną dzieci i młodzieży w Kościele i w społeczeństwie.
Ofiara księdza-pedofila: rozmowa trwała dwie godziny, abp Gądecki był wyraźnie poruszony >>
Bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży zrelacjonuje Światowe Dni Młodzieży w Panamie oraz przedstawi kwestie związane z duszpasterstwem młodzieży.
O. Maciej Zięba opowie natomiast o projekcie "Dar na Stulecie", który ma być realizowany od 19 maja 2019 r. do 10 maja 2020 r. z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.
W związku z upływem pierwszej kadencji pełnienia funkcji przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski przez abp. Stanisława Gądeckiego oraz zastępcy przewodniczącego przez abp. Marka Jędraszewskiego 14 marca zostaną przeprowadzone wybory.
Najbliższe z KEP będzie połączone z przypadającą 13 marca 6. rocznicą wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Uroczystości papieskie będą w tym roku świętowane razem z jubileuszem 100-lecia reaktywowania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską i 100-leciem Konferencji Episkopatu Polski.
Ile Kościół w Polsce robi ws. pedofilii? >>
Tego dnia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o godz. 17.30 zostanie odprawiona Msza Święta z udziałem Episkopatu Polski w intencji Ojca Świętego Franciszka. Liturgii będzie przewodniczył kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.
Więcej na temat pedofilii dowiesz się z lutowego "Czytaj Dalej" >>
Tego samego dnia przed południem kard. Pietro Parolin spotka się z biskupami i wygłosi przemówienie na rozpoczęcie specjalnej sesji jubileuszowej. W jej trakcie biskupi wysłuchają również referatu ks. prof. Stanisława Wilka na temat konferencji plenarnych Episkopatu Polski w Drugiej Rzeczypospolitej oraz wystąpienia ks. prof. Marka Stępnia dotyczącego statusu prawnego i organizacji Konferencji Episkopatu Polski.
W 382. Zebraniu Plenarnym wezmą udział goście z zagranicy, wśród nich przedstawiciele Episkopatów z Albanii, Białorusi, Ukrainy, Danii, Hiszpanii, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Słowacji oraz przedstawiciel Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) z Włoch. Biskupi wysłuchają wystąpienia bp. Yuryego Kasabutskiego z Białorusi oraz bp. Andreja Imricha ze Słowacji, którzy opowiedzą o sytuacji religijno-społecznej w ich krajach.
Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski zakończy się w czwartek 14 marca po południu. Po obradach zostanie wydany komunikat.
Skomentuj artykuł