Kard. Parolin: dostrzeżmy w każdym imigrancie naszego brata

Kard. Parolin: dostrzeżmy w każdym imigrancie naszego brata
(fot. Drop of Light / Shutterstock.com)
KAI / kk

O dostrzeżenie w każdym imigrancie naszego brata zaapelował kard. Pietro Parolin na marginesie Festiwalu Społecznego Nauczania Kościoła w Weronie. Odnosząc się do niedawnych zatonięć kilkudziesięciu osób u wybrzeży, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej wskazał na ludzki i chrześcijański wymiar imigracji, który domaga się z naszej strony postawy otwartości.

Jego zdaniem "temat powszechnego braterstwa jest bardzo obecny w nauczaniu społecznym Kościoła" i ma zasadnicze znaczenie w "rozwiązaniu dzisiejszych problemów". Powinno ono się ukonkretniać w działaniach państw na rzecz najuboższych i najbardziej bezbronnych.

Zapewnił, że robi to także Stolica Apostolska "na szczeblu organizacji międzynarodowych", np. przedstawiając bardzo konkretne propozycje w ramach projektu ONZ Global Compact on Migration.

- Myślę, że naszym wkładem będzie wskazanie najgłębszej perspektywy, w którym można umieścić konkretne działania, a jest nim braterstwo i uznanie godności osoby ludzkiej. Papież kładzie na to duży nacisk, na twarze, na konkretne osoby - stwierdził kard. Parolin.

Z kolei uczestniczący w Festiwalu Społecznego Nauczania Kościoła kard. Gualtiero Bassetti z Perugii podkreślił, że przybywający do nas imigranci znajdują się w stanie najwyższej potrzeby i przyjęcie ich jest "chrześcijańskim obowiązkiem", wynikającym z "chrześcijańskiego orędzia".

DEON.PL POLECA

Przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej tłumaczył, że za przyjęciem imigrantów musi pójść towarzyszenie im, prowadzące do ich integracji. - Trzeba też korzystać z cnoty roztropności. Każdy naród powinien policzyć ile osób jest w stanie przyjąć - zaznaczył kardynał.

Imigracja jest bowiem tak ogromnym zjawiskiem, że nie mogą mu stawić czoła nieliczne narody. Wskazał na konieczność zaangażowania Unii Europejskiej, która okazałyby się w ten sposób "nie tylko unią gospodarczą i finansową, ale ojczyzną, w której wspólnie rozwiązuje się również problemy etyczne".

Przewodniczący włoskiego episkopatu ujawnił, że otrzymał w darze pastorał wykonany z drewna pochodzącego z barek używanych przez imigrantów do przedostania się do Europy przez Morze Śródziemne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin: dostrzeżmy w każdym imigrancie naszego brata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.