Kard. Parolin o Chinach i wizycie Putina w Watykanie

Kard. Parolin o Chinach i wizycie Putina w Watykanie
(fot. SaeimaDerivative work: TharonXX [CC BY-SA 2.0])
KAI / kk

"Czekają nas trudne chwile, ale istnieje już pewne wzajemne zaufanie, które pozwala na podjęcie pojawiających się problemów". Tak o wciąż niełatwych relacjach między Watykanem i komunistycznymi Chinami wypowiedział się wczoraj kard. Pietro Parolin.

Watykański sekretarz stanu wziął udział w wydarzeniu promującym dziennik włoskiego episkopatu Avvenire. Podzielił się przy tym refleksją na temat watykańskiej dyplomacji za Papieża Franciszka.

Mówiąc m.in. o relacjach z Chinami, przyznał, że aktualnie problemem najbardziej niepokojącym jest rejestracja nieoficjalnego duchowieństwa, czyli tych kapłanów i biskupów, którzy nie należą kontrolowanego przez reżim Stowarzyszenia Patriotycznego. Według nowego prawa duchowni muszą się zarejestrować, aby móc pełnić swą posługę. Bardzo często muszą przy tej okazji podpisać deklarację, która w różnych punkach, w zależności od regionu, jest sprzeczna z katolicką wiarą. Chodzi tu przede wszystkim o uznanie "niezależności, autonomii i samorządności Kościoła w Chinach". W niektórych wypadkach muszą też zadeklarować, że nie będą wpuszczać do kościoła osób nieletnich, podejmować się działalności ewangelizacyjnej i wypowiadać się w internecie na tematy religijne.

DEON.PL POLECA

Kard. Parolin przypomniał, że w ubiegły piątek Stolica Apostolska wydała wytyczne dla "nieoficjalnych kapłanów". Zasada, którą się kierujemy, jest taka - powiedział Sekretarz Stanu - że Chińczycy mają być dobrymi obywatelami, ale nie można też im wzbraniać być w pełni katolikami, w rzeczywistej jedności z papieżem.

Kard. Parolin wspomniał też o wizycie Władimira Putina, który spotka się z papieżem w przyszły czwartek, w przeddzień wizyty biskupów ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego. "Prezydent Rosji - powiedział sekretarz stanu - uznaje się za człowieka religijnego i sam widzi w papieżu uosobienie wartości. Rosja z wielką uwagą podchodzi do prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie i do wartości społeczeństw zachodnich. Sytuacja w Syrii bardzo nas niepokoi, a Rosja odegrała tam ważną rolę. Podobnie jak sytuacja w Donbasie na Ukrainie. Chcemy się skonfrontować, by podjąć te problemy" - dodał kard. Parolin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin o Chinach i wizycie Putina w Watykanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.