Nadchodzi zmiana w składzie Kolegium Kardynalskiego

Nadchodzi zmiana w składzie Kolegium Kardynalskiego
(fot. John Ore Men/cathopic.com)
KAI / ms

Jutro biskup-senior Hongkongu kard. John Tong Hon skończy 80 lat, tracąc tym samym prawo udziału w konklawe. Od tej pory Kolegium Kardynalskie będzie liczyło 119 elektorów i 98 purpuratów powyżej 80 lat.

John Tong Hon urodził się 31 lipca 1939 w Hongkongu jako najstarsze z trójki dzieci w rodzinie niekatolickiej. Gdy miał dwa lata, najazd Japonii na jego strony rodzinne zmusił całą rodzinę do ucieczki do Makau, gdzie wychowaniem chłopca zajęła się matka jego ojca. Po zakończeniu wojny rodzina ponownie połączyła się w Kantonie i tam matka Johna jako pierwsza przyjęła chrzest w Kościele katolickim, a po niej reszta rodziny.

DEON.PL POLECA

W latach 1951-57 John chodził do szkoły podstawowej w Kantonie, po czym w 1957 wstąpił do seminarium św. Józefa w Makau, następnie kształcił się w Hongkongu, a w 1964 wyjechał na dalsze studia na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie, uzyskując doktorat z teologii dogmatycznej. Tam też, w bazylice św. Piotra, 6 stycznia 1966 wyświęcił go na kapłana św. Paweł VI.

Po powrocie do Hongkongu pełnił różne zadania w swej diecezji, głównie jako wykładowca w miejscowym seminarium duchownym, był członkiem bądź przewodniczącym rady kapłańskiej i szeregu innych urzędów kurialnych. W 1995 uczestniczył w rozmowach w sprawie przekazania Hongkongu - wówczas oficjalnie kolonii brytyjskiej - władzom Chińskiej Republiki Ludowej.

CZYTAJ TEŻ: Hongkong: kardynał Zen skrytykował watykańskie "wytyczne" dla księży chińskich >>

13 września 1996 św. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Hongkongu; sakry udzielił mu 9 grudnia tegoż roku kard. John Baptist Wu Cheng-chung. Mottem nowego hierarchy są słowa "Dominus pastor meus" (Pan mym pasterzem). Do 2009 bp Hong był rektorem swego dawnego seminarium Świętego Ducha w Hongkongu. 30 stycznia 2008 Benedykt XVI powołał go na biskupa-koadiutora diecezji hongkońskiej. W sierpniu tegoż roku został zaproszony oficjalnie na otwarcie igrzysk olimpijskich w Pekinie. 15 kwietnia 2009 objął urząd biskupa Hongkongu.

Na konsystorzu 18 lutego 2012 Benedykt XVI włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. 23 czerwca tegoż roku papież powołał go do Rady Kardynałów ds. Badania Organizacyjnych i Gospodarczych Problemów Stolicy Apostolskiej, a tydzień później - na jednego z trzech przewodniczących-delegatów XIII zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów, które w dniach 7-28 października 2012 obradowało w Watykanie nt. "Nowa ewangelizacja dla przekazywania wiary chrześcijańskiej". W dniach 12-13 marca 2013 wziął udział w konklawe, które wybrało obecnego papieża Franciszka.

1 sierpnia 2017, w wieku 78 lat ustąpił z urzędu, ale 5 stycznia 2019 ponownie stanął na czele diecezji hongkońskiej jako jej administrator apostolski po śmierci swego następcy bp. Michaela Yeung Ming-cheunga.

Kard. Tong jest jednym z dwóch purpuratów-seniorów w swej diecezji: drugim, a właściwie chronologicznie pierwszym, jest starszy od niego o 7,5 roku kard. Joseph Zen Ze-kiun SDB, który był biskupem Hongkongu w latach 2002-09, a kardynałem został 24 marca 2006.

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 217 członków, z których 119 ma prawa wyborcze, a 98 to purpuraci powyżej 80. roku życia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Nadchodzi zmiana w składzie Kolegium Kardynalskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.