Kard. Parolin o ekskomunice za korupcję

Kard. Parolin o ekskomunice za korupcję
(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

Nad ekskomuniką dla osób zamieszanych w korupcję należy się jeszcze zastanowić - powiedział  kard. Pietro Parolin.

Tak Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin ustosunkował się do zapowiedzi, że inicjatywa ta jest przedmiotem studiów Dykasterii do spraw Integralnego Rozwoju Człowieka, o czym była mowa na niedawnym sympozjum poświęconym temu zjawisku.
"Trudno powiedzieć, ponieważ ekskomunika jest zawsze kwestią osobistą, którą należałoby wyraźnie określić" - dodał najbliższy współpracownik papieża.
Podkreślił, że korupcja, "jak mówi Franciszek, to grzech raniący całą wspólnotę. Trzeba zastanowić się, co czynić w takich przypadkach, czy posunąć się aż do ekskomuniki".
W czasie tej samej rozmowy z dziennikarzami kard. Parolin wyjaśnił, że podróż papieża Franciszka do Sudanu Południowego nie może dojść w tej chwili do skutku, jak się spodziewano, z powodu bardzo trudnej sytuacji panującej w tym kraju i zależy "od toczącej się wojny".
Wojna ta, dodał, "nie jest wojną religijną, religia nie ma z tym nic wspólnego. Chodzi tam o sprawę polityczną, jaką jest podział władzy i zasobów naturalnych". Wizyta nie została jednak wykreślona, zapewnił kardynał, została odłożona na później, kiedy zmienią się warunki.
"Nie ma też jeszcze żadnych konkretów w sprawie wizyty Franciszka w Indiach i Bangladeszu" - powiedział kardynał. Przy okazji poinformował, że on sam w sierpniu odwiedzi Moskwę, a będzie to wizyta "na wysokim szczeblu". Przewidziano m.in. jego spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem oraz z kierownictwem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
"Stosunki dwustronne - zauważył kardynał Pietro Parolin - trwają na różnych szczeblach, a to spotkanie prawie na szczycie będzie kontynuacją kontaktów utrzymywanych od dawna".
DEON.PL POLECA
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin o ekskomunice za korupcję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.