Kard. Parolin spotkał się z władzami Słowacji

Kard. Parolin spotkał się z władzami Słowacji
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
KAI/dm

W czwartek 14 września rozpoczęła się wizyta sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina na Słowacji. Na ten dzień przypadła m.in. 30. rocznica wznowienia stosunków dyplomatycznych między Republiką Słowacką a Stolicą Apostolską. Wysłannik watykański spotkał się z władzami tego kraju. 

Na 14 września przypadła również 1160. rocznica przybycia świętych Cyryla i Metodego na obecne terytorium Słowacji,  20. rocznica III wizyty św. Jana Pawła II i druga rocznica wizyty papieża Franciszka w tym kraju.

15 września kard. Parolin będzie przewodniczyć Mszy św. w narodowym sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Szasztinie.

Pierwszego dnia wizyty kard. Pietro Parolin został przyjęty przez prezydent Słowacji Zuzaną Čaputovą, premiera Ľudovíta Odora i przewodniczącego Rady Narodowej (parlamentu) Słowacji Borisa Kollára.

Prezydent Čaputova we wpisie na facebooku zaznaczyła, że jej rozmowa z najbliższym współpracownikiem papieża dotyczyła ważnych tematów, które wpływają na atmosferę w społeczeństwie.

„Rozmawialiśmy o wolności i związanej z nią odpowiedzialności, szacunku dla różnorodności i nieustanie potrzebnym wysiłku budowania porozumienia między ludźmi. Zgodziliśmy się, że demokracje na całym świecie stoją w obliczu zagrożeń, a wielu ludzi odczuwa lęk, który często przeradza się w nienawiść” - stwierdziła prezydent Słowacji.

Wieczorem kard. Parolin przewodniczył w bratysławskiej katedrze św. Marcina Mszy św. z okazji 20. rocznicy III wizyty apostolskiej św. Jana Pawła II na Słowacji oraz beatyfikacji greckokatolickiego biskupa Bazylego Hopko i siostry Zdenki Schelingovej.

Zaznaczył, że oboje byli przykładnymi świadkami wiary w czasach, gdy Kościół musiał znosić ogromne cierpienia i prześladowania. Także dzisiaj tych dwoje męczenników staje przed nami jako świetlane przykłady wierności. Biskup Bazyli Hopko nigdy nie wyrzekł się swojej przynależności do Kościoła katolickiego i wierności papieżowi; siostra Zdenka nie zawahała się poświęcić swego życia, aby pomóc kapłanom - przypomniał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Jednocześnie zapewnił, że papież Franciszek zachowuje żywą pamięć o swej pielgrzymce na Słowację sprzed dwóch lat.

Nawiązując do świadectwa życia obojga błogosławionych kard. Parolin wskazał, że ich męczeństwo wzywa naród słowacki, „aby pozostał wierny i mężny w próbach życia, nie popadał w rozpacz, gdy przychodzą trudności, i był pewien, że nawet w najbardziej mrocznych chwilach jest w naszych sercach Boże światło, które daje nam nadzieję. Niech męczennicy Bazyli i siostra Zdenka wstawiają się za nami, abyśmy umocnili wiarę, autentycznie świadczyli o wartościach chrześcijańskich i dawali światło wielu naszym braciom i siostrom, którzy potrzebują naszej pomocy” - stwierdził.

Kard. Parolin zachęcił do umocnienia ducha pojednania. - Musimy być bardziej otwarci na spotkanie i dialog. Musimy iść naprzód razem z wartościami, które budują jedność i odchodzić od tego, co dzieli. Zamykanie się w sobie prowadzi niestety do izolacji. Wielka i wielowiekowa tradycja chrześcijańska na Słowacji musi pobudzać i wspierać drogę dialogu i włączenia wszystkich w tkankę słowackiego społeczeństwa - stwierdził sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

15 września kard. Parolin będzie przewodniczyć Mszy św. w narodowym sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Szasztinie.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin spotkał się z władzami Słowacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.