Kard. Parolin spotkał się z władzami Słowacji
W czwartek 14 września rozpoczęła się wizyta sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina na Słowacji. Na ten dzień przypadła m.in. 30. rocznica wznowienia stosunków dyplomatycznych między Republiką Słowacką a Stolicą Apostolską. Wysłannik watykański spotkał się z władzami tego kraju.
Na 14 września przypadła również 1160. rocznica przybycia świętych Cyryla i Metodego na obecne terytorium Słowacji, 20. rocznica III wizyty św. Jana Pawła II i druga rocznica wizyty papieża Franciszka w tym kraju.
15 września kard. Parolin będzie przewodniczyć Mszy św. w narodowym sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Szasztinie.
Pierwszego dnia wizyty kard. Pietro Parolin został przyjęty przez prezydent Słowacji Zuzaną Čaputovą, premiera Ľudovíta Odora i przewodniczącego Rady Narodowej (parlamentu) Słowacji Borisa Kollára.
Prezydent Čaputova we wpisie na facebooku zaznaczyła, że jej rozmowa z najbliższym współpracownikiem papieża dotyczyła ważnych tematów, które wpływają na atmosferę w społeczeństwie.
„Rozmawialiśmy o wolności i związanej z nią odpowiedzialności, szacunku dla różnorodności i nieustanie potrzebnym wysiłku budowania porozumienia między ludźmi. Zgodziliśmy się, że demokracje na całym świecie stoją w obliczu zagrożeń, a wielu ludzi odczuwa lęk, który często przeradza się w nienawiść” - stwierdziła prezydent Słowacji.
Wieczorem kard. Parolin przewodniczył w bratysławskiej katedrze św. Marcina Mszy św. z okazji 20. rocznicy III wizyty apostolskiej św. Jana Pawła II na Słowacji oraz beatyfikacji greckokatolickiego biskupa Bazylego Hopko i siostry Zdenki Schelingovej.
Zaznaczył, że oboje byli przykładnymi świadkami wiary w czasach, gdy Kościół musiał znosić ogromne cierpienia i prześladowania. Także dzisiaj tych dwoje męczenników staje przed nami jako świetlane przykłady wierności. Biskup Bazyli Hopko nigdy nie wyrzekł się swojej przynależności do Kościoła katolickiego i wierności papieżowi; siostra Zdenka nie zawahała się poświęcić swego życia, aby pomóc kapłanom - przypomniał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
Jednocześnie zapewnił, że papież Franciszek zachowuje żywą pamięć o swej pielgrzymce na Słowację sprzed dwóch lat.
Nawiązując do świadectwa życia obojga błogosławionych kard. Parolin wskazał, że ich męczeństwo wzywa naród słowacki, „aby pozostał wierny i mężny w próbach życia, nie popadał w rozpacz, gdy przychodzą trudności, i był pewien, że nawet w najbardziej mrocznych chwilach jest w naszych sercach Boże światło, które daje nam nadzieję. Niech męczennicy Bazyli i siostra Zdenka wstawiają się za nami, abyśmy umocnili wiarę, autentycznie świadczyli o wartościach chrześcijańskich i dawali światło wielu naszym braciom i siostrom, którzy potrzebują naszej pomocy” - stwierdził.
Kard. Parolin zachęcił do umocnienia ducha pojednania. - Musimy być bardziej otwarci na spotkanie i dialog. Musimy iść naprzód razem z wartościami, które budują jedność i odchodzić od tego, co dzieli. Zamykanie się w sobie prowadzi niestety do izolacji. Wielka i wielowiekowa tradycja chrześcijańska na Słowacji musi pobudzać i wspierać drogę dialogu i włączenia wszystkich w tkankę słowackiego społeczeństwa - stwierdził sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
15 września kard. Parolin będzie przewodniczyć Mszy św. w narodowym sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Szasztinie.
KAI/dm
Skomentuj artykuł