Kard. Piacenza krytykuje prześladowanie Kościoła "w aksamitnych rękawiczkach"

Kard. Piacenza krytykuje prześladowanie Kościoła "w aksamitnych rękawiczkach"
(fot.shutterstock.com)
KAI/ ed

Kardynał Mauro Piacenza uważa, że "obowiązkiem sumienia" jest mówienie głośno o sytuacji prześladowanych chrześcijan na całym świecie. Papież Franciszek wyraźnie przypomina, że milczenie również jest grzechem - powiedział przewodniczący Papieskiego Dzieła Pomocy "Kirche in Not" (Pomoc Kościołowi w Potrzebie).

W zrozumieniu tematyki prześladowań, martyrologii i solidarności powinny pomóc rodziny, parafie, grupy kościelne i placówki oświatowe, uważa kard. Piacenza. Jego zdaniem, potrzebna jest szeroka dyskusja kulturowa, która obejmować będzie także dyskryminację, a to dlatego, że w wielu krajach jesteśmy świadkami prześladowania chrześcijan, które prowadzone jest "w aksamitnych rękawiczkach".

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Prowadzone są starania, aby odmawiać uznania wszystkiemu, co nosi w sobie cechy historyczne, społeczne i kulturalne oparte na chrześcijaństwie. "Jeśli nawet takie prześladowanie nie jest jeszcze przemocą, to jego działanie jest niszczycielskie" - ostrzegł kard. Piacenza.Międzynarodowe katolickie dzieło pomocy "Kirche in Not" (Pomoc Kościołowi w Potrzebie PKWP) działa od 70 lat. Z inicjatywy Piusa XII założył je w 1947 r. pochodzący z Holandii norbertanin o. Werenfried van Straaten. Realizuje rocznie pięć tysięcy projektów w 140 krajach świata. Swoje biura ma w 23 krajach, w tym od stycznia 2006 r. także w Polsce (Warszawa).

Pieniądze pochodzą z ofiar ponad 600 tys. darczyńców z krajów, w których działają placówki Pomocy Kościołowi w Potrzebie. W 2011 r. organizacja zmieniła swój status. Decyzją Benedykta XVI to międzynarodowe katolickie dzieło pomocy (PKWP) stało się fundacją na prawie papieskim z siedzibą w Watykanie. Na jej prezesa Ojciec Święty powołał ówczesnego prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Mauro Piacenzę, który z kolei mianował dyrektorem wykonawczym fundacji Johannesa Nepomucka Freiherra Heeremana von Zuydtwycka - do tego czasu dyrektora wykonawczego Maltańskiej Służby Medycznej w Niemczech. Duchowym asystentem organizacji został o. Martin Barta ze stowarzyszenia Dzieło Jezusa Najwyższego Kapłana. Siedzibą tego międzynarodowego dzieła pomocy jest niezmiennie Königstein w Niemczech. Dyrektorem Polskiej Sekcji PKWP jest ks. prof. Waldemar Cisło.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Piacenza krytykuje prześladowanie Kościoła "w aksamitnych rękawiczkach"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.