Kard. Piacenza krytykuje prześladowanie Kościoła "w aksamitnych rękawiczkach"
Kardynał Mauro Piacenza uważa, że "obowiązkiem sumienia" jest mówienie głośno o sytuacji prześladowanych chrześcijan na całym świecie. Papież Franciszek wyraźnie przypomina, że milczenie również jest grzechem - powiedział przewodniczący Papieskiego Dzieła Pomocy "Kirche in Not" (Pomoc Kościołowi w Potrzebie).
W zrozumieniu tematyki prześladowań, martyrologii i solidarności powinny pomóc rodziny, parafie, grupy kościelne i placówki oświatowe, uważa kard. Piacenza. Jego zdaniem, potrzebna jest szeroka dyskusja kulturowa, która obejmować będzie także dyskryminację, a to dlatego, że w wielu krajach jesteśmy świadkami prześladowania chrześcijan, które prowadzone jest "w aksamitnych rękawiczkach".
Pomoc Kościołowi w Potrzebie
Prowadzone są starania, aby odmawiać uznania wszystkiemu, co nosi w sobie cechy historyczne, społeczne i kulturalne oparte na chrześcijaństwie. "Jeśli nawet takie prześladowanie nie jest jeszcze przemocą, to jego działanie jest niszczycielskie" - ostrzegł kard. Piacenza.Międzynarodowe katolickie dzieło pomocy "Kirche in Not" (Pomoc Kościołowi w Potrzebie PKWP) działa od 70 lat. Z inicjatywy Piusa XII założył je w 1947 r. pochodzący z Holandii norbertanin o. Werenfried van Straaten. Realizuje rocznie pięć tysięcy projektów w 140 krajach świata. Swoje biura ma w 23 krajach, w tym od stycznia 2006 r. także w Polsce (Warszawa).
Pieniądze pochodzą z ofiar ponad 600 tys. darczyńców z krajów, w których działają placówki Pomocy Kościołowi w Potrzebie. W 2011 r. organizacja zmieniła swój status. Decyzją Benedykta XVI to międzynarodowe katolickie dzieło pomocy (PKWP) stało się fundacją na prawie papieskim z siedzibą w Watykanie. Na jej prezesa Ojciec Święty powołał ówczesnego prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Mauro Piacenzę, który z kolei mianował dyrektorem wykonawczym fundacji Johannesa Nepomucka Freiherra Heeremana von Zuydtwycka - do tego czasu dyrektora wykonawczego Maltańskiej Służby Medycznej w Niemczech. Duchowym asystentem organizacji został o. Martin Barta ze stowarzyszenia Dzieło Jezusa Najwyższego Kapłana. Siedzibą tego międzynarodowego dzieła pomocy jest niezmiennie Königstein w Niemczech. Dyrektorem Polskiej Sekcji PKWP jest ks. prof. Waldemar Cisło.
Skomentuj artykuł