Kard. Ravasi będzie gościł w Kielcach

Kard. Ravasi będzie gościł w Kielcach
(fot. RaminusFalcon / pl.wikipedia.org / CC BY-SA 3.0)
KAI / mh

Inauguracja Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego, otwarcie wystawy w Muzeum Diecezjalnym, Msza św. w kościele seminaryjnym, wykłady i promocja książek wybitnego biblisty - tak zapowiada się całodzienny pobyt w Kielcach przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury - ks. kard. Gianfranco Ravasiego, zaplanowany na sobotę 29 września. Hierarcha przybywa do Polski na organizowany na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej, gdzie 27 września odbierze doktorat honorowy tej uczelni.

Wizyta watykańskiego hierarchy w Kielcach rozpocznie się uroczystą Msza św. o godz. 10.00 w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej. Liturgia otworzy działalność Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego, prowadzonego w TV TRWAM przez Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II.

Kard. Ravasi wygłosi wykład inauguracyjny pt. "Biblijna tożsamość chrześcijanina w świecie współczesnym". O godz. 12.00 w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach kardynał otworzy wystawę malarstwa Stanisława Rodzińskiego oraz opowie o inspiracjach biblijnych w malarstwie.

W godzinach popołudniowych w kieleckiej kurii przewidziane jest spotkanie z dziennikarzami pod hasłem "Kościół i świat w dialogu". Kardynał skomentuje wówczas tegoroczne nagrody Papieskiej Rady ds. Kultury, odbędzie się także prezentacja "Biblii dla każdego" i innych książek kard. Ravasiego.

DEON.PL POLECA


Natomiast wieczorem o godz. 19.00 w hali "Targów Kielce" rozpocznie się koncert, połączony z wręczeniem nagrody Papieskiej Rady ds. Kultury, przyznanej podczas Targów SacroExpo w czerwcu 2012 r. dla Ennio Morricone i śp. Stefana Stuligrosza.

W ramach kieleckiego koncertu wystąpi przed publicznością laureat nagrody - Ennio Morricone z oratorium pt. "Tra cielo e terra", dedykowanym Janowi Pawłowi II.

Ennio Morricone został wyróżniony "za geniusz tworzenia kameralności nacechowanej liryzmem i prostotą przez wydobywanie dźwięków, które kocha cały świat". Natomiast Stefan Stuligrosz otrzymał medal "za optymizm i konsekwencję na drodze do wolności dusz".

Wśród dotychczasowych laureatów Papieskiej Rady ds. Kultury są m.in. Leszek Mądzik, Wojciech Kilar i Krzysztof Zanussi.

69-letni kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, jest wybitnym biblistą, specjalista w zakresie języka hebrajskiego, autorem wielu książek, znanym popularyzatorem Pisma Świętego. Publikuje w prasie, podczas audycji radiowych i telewizyjnych przybliża Biblię i kulturę chrześcijańską.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Ravasi będzie gościł w Kielcach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.