Kard. Ravasi: discite traditionalistae latinam!

Kard. Ravasi: discite traditionalistae latinam!
(fot. RaminusFalcon / pl.wikipedia.org / CC BY-SA 3.0)
8 lat temu
KAI / Radio Watykańskie / mh

Wspieranie nauki łaciny w seminariach to nie powrót do staroświeckości, ale dawanie klerykom możliwości zapoznania się z podstawowymi dokumentami Kościoła w oryginale. Warto byłoby na nowo uwzględnić język Seneki także w programach szkolnych, co służyłoby wyjaśnianiu współczesnej kultury i "umeblowaniu głowy" młodemu pokoleniu. W ten sposób kard. Gianfranco Ravasi skomentował dla portalu Vatican Insider niedawne ustanowienie w Watykanie Papieskiej Akademii Języka i Kultury Łacińskiej.

Włoski purpurat zwrócił też uwagę na panująca ostatnio swoistą modę na katolicki tradycjonalizm, który i w tej dziedzinie pozostawia wiele do życzenia. "Przede wszystkim powinniśmy zachęcić tzw. tradycjonalistów do nauczenia się łaciny - stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury. - Często występują oni z postulatem odprawiania Mszy po łacinie, ale sami prawdopodobnie słabo znają ten język. Miałem w tym względzie znamienne doświadczenia z niektórymi osobami, które ostentacyjnie uczestniczyły w nabożeństwach po łacinie, a nie znały konkretnych aspektów języka".

Kard. Ravasi przypomniał, że kultura zachodnia, a zwłaszcza języki Europy śródziemnomorskiej powstały na bazie łaciny. To samo dotyczy języka prawa i nauki. Powrót do łaciny pozwoliłby zrozumieć własny język i kulturę, a także nauczyłby bardziej racjonalnego i ścisłego myślenia - uważa przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Ravasi: discite traditionalistae latinam!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.