Kard. Ravasi odprawi Mszę św. za duszę Andrzeja Wajdy

Kard. Ravasi odprawi Mszę św. za duszę Andrzeja Wajdy
(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
3 lata temu
KAI / sz

Eucharystii w intencji zmarłego wczoraj Andrzeja Wajdy oraz abp. Józefa Życińskiego przewodniczyć będzie w piątek na KUL kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury - poinformował ks. Tomasz Adamczyk, sekretarz V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie.

Msza sprawowana przez kard. Ravasiego wespół z abp. Stanisławem Budzikiem będzie ważnym elementem V Kongresu Kultury Chrześcijańskie, który odbędzie się w Lublinie od 13 do 16 października. Andrzej Wajda był gościem pierwszego Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który w dniach 6-7 listopada 2000 r. pod hasłem: "Sacrum i kultura: chrześcijańskie korzenie przyszłości".

Kongresy Kultury Chrześcijańskiej to jedna z najważniejszych inicjatyw śp. abp. Józefa Życińskiego, metropolity lubelskiego, która obecnie kontynuowana jest przez jego następcę abp. Stanisława Budzika. Lubelskie Kongresy pozostają w głównym nurcie dialogu Kościoła ze współczesną kulturą. Na trwałe zapisały się już w kalendarzu wydarzeń kulturalnych Polski i Europy.

W tegorocznym kongresie, którego temat brzmi: "Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach", podobnie jak w poprzednich, zwoływanych w cyklu olimpijskim, czyli co cztery lata, uczestniczyć będą także osoby spoza Kościoła, zachowujące szacunek dla wartości duchowych. Tegoroczny Kongres jest pomyślany jako istotna, międzynarodowa debata o znaczeniu wolności, która na naszym obszarze Europy została ocalona i wciąż stawia przed nami nowe wyzwania.

Mowa też będzie o perspektywach pojednania w Europie środkowo-wschodniej, co dokonało się dzięki wyraźnej inspiracji chrześcijańskiej, nad czym debatować będą intelektualiści z Polski, Ukrainy i Rosji. Nie zabraknie też wątków ekumenicznych. Obradom towarzyszyć będą liczne imprezy kulturalne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Ravasi odprawi Mszę św. za duszę Andrzeja Wajdy
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kard. Ravasi odprawi Mszę św. za duszę Andrzeja Wajdy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.