Kard. Ravasi przypomina główne wątki Soboru

Kard. Ravasi przypomina główne wątki Soboru
(fot. RaminusFalcon / pl.wikipedia.org / CC BY-SA 3.0)
PAP / mh

Sobór naznaczył moje życie. Do dziś na samo brzmienie słowa "Sobór" mocniej bije we mnie serce i czuję się zobowiązany, by bardziej skutecznie przeżywać swoją wiarę - zwierza się kard. Gianfranco Ravasi. Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury z bliska przyglądał się Soborowi. W dniu jego inauguracji rozpoczął w Rzymie studia. Potem na bieżąco śledził jego obrady. Widział też, jak Sobór przemienia jego profesorów.

Podsumowując wydarzenie sprzed 50 lat, kard. Ravasi wyróżnia w nim trzy zasadnicze wątki. Pierwszy to aggiornamento i powrót do źródeł, czyli ruch w dwóch pozornie sprzecznych kierunkach: ku przyszłości, by dotrzymać kroku zmieniającemu się światu, i ku przeszłości, ku początkom chrześcijaństwa, by uwolnić się od zakurzonego płaszcza wielowiekowej historii - wyjaśnia kard. Ravasi. W jego przekonaniu ów pierwszy wątek był główną myślą Soboru. Przyznaje on, że niekiedy realizacja tego ideału dokonywała się w sposób zbyt pośpieszny, co doprowadziło do pewnych wypaczeń.

Druga z trzech głównych linii Soboru to prymat Słowa Bożego. Skutków soborowej przemiany na tym polu doświadczył kard. Ravasi już podczas studiów, kiedy jego ówcześni profesorzy na Uniwersytecie Gregoriańskim z dnia na dzień zmieniali styl wykładów, zaczęli je przeplatać cytatami z Pisma Świętego.

Trzeci wątek Vaticanum II to dialog i konfrontacja ze światem. Kard. Ravasi przyznaje, że niektóre analizy społeczno-kulturowe już się zestarzały i nie odpowiadają dzisiejszym realiom. Tym niemniej sama postawa Soboru, wyrażona zwłaszcza w konstytucji Gaudium et spes, pozostaje dla nas wciąż aktualnym wzorem - uważa przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Ravasi przypomina główne wątki Soboru
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.