Kard. Roche do przeciwników Soboru Watykańskiego II: taka postawa nie jest katolicka

fot. Salt and Light Media / YouTube
KAI / pk

Prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Arthur Roche oświadczył, że tym, którzy uparcie sprzeciwiają się reformie liturgicznej związanej z Soborem Watykańskim II, grozi przyjęcie postawy, która już nie jest katolicka. - Czy naprawdę jestem katolikiem, czy raczej protestantem? - zapytał kardynał.

72-letni hierarcha podkreślił, że sobór jest "najwyższym prawodawstwem, jakie istnieje w Kościele" i jeśli ktoś się z nim nie zgadza, stawia się na uboczu Kościoła.

DEON.PL POLECA

W rozmowie z brytyjskim tygodnikiem "The Tablet" i amerykańskim "National Catholic Reporter" zauważył, że ci, którzy ociągają się z wprowadzeniem tej reformy, a nawet "uparcie sprzeciwiają się temu, co Kościół faktycznie zadekretował", muszą postawić sobie pytanie: "Czy naprawdę jestem katolikiem, czy raczej protestantem?".

Odniósł się też do słów amerykańskiego aktora Shii LaBeoufa, który niedawno nawrócił się i został katolikiem, częściowo za sprawą przedsoborowej liturgii, którą poznał, gdy grał w filmie o św. Ojcu Pio. Kard. Roche odparł, że każda Msza, nie tylko w rycie przedsoborowym, powinna być odprawiana z "wielką godnością".

Podkreślił również, że ci katolicy, którzy tego pragną, mogą nadal odprawiać mszę przedsoborową według mszału z 1962 roku. Jego zdaniem łatwiej dostępna powinna być też msza posoborowa, ale odprawiana po łacinie.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Roche do przeciwników Soboru Watykańskiego II: taka postawa nie jest katolicka
Komentarze (4)
KP
~katolik pomniejszego płazu
30 sierpnia 2022, 11:58
ten moment kiedy nie wiesz czy wmawianie katolikom protestantyzmu jest obelgą czy pochwałą
~Radosław Świerzko
30 sierpnia 2022, 10:11
Modernistyczna kazuistyka: w dobie ekumenizmu (wszak "Bóg przyzwala na wielość religii") od protestantów wyzywa się tradycjonalistów, którzy odrzucają fałszywy dialog i wierzą, że zbawienie jest możliwe tylko w ramach jednego,Świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła - rzymskokatolickiego. Jak to w końcu jest: protestanci są spoko czy nie? Interkomunia - cacy czy be?
JK
Jozjasz Kowalski
30 sierpnia 2022, 09:29
Klasyczne podejście Hierarchy. Jak myślisz inaczej to nie jesteś Katolikiem. Zdaje się, że w Kościoł i wiarę wszczepia nas sakrament Chrztu a nie jakiekolwiek poglądy. Jestem tak naprawdę pokoleniem Soboru Watyk. II i przez lata widzę jak Polski Kościół dużo robił, aby jak najbardziej spowolnić proces Jego wdrażania. Mimo to, nie poszedłbym tak daleko aby wyzywać inaczej myślących od "niekatolików". Nieczytelne jest też dla mnie podpieranie się autorytetem Soboru w dyskusji o ważności jednego rytu liturgii nad drugim. Skoro jeden Sobór naprawia błedy drugiego, to na jakiej podstawie można wogóle uznać niepodważalność nauk jakiegokolwiek Soboru? Natomiast z autorytetu należy przyjąć stanowisko obecnego Papieża i wytyczne odnośnie liturgii. Jest to dla mnie proste i oczywiste. Tylko czy ja muszę poprawiać wypowiedzi Prefekta Kar. Roche ? Nie tylko reforma liturgii jest potrzebna w Kościele, ale również reforma hierarchów. I tak aktualne jest znowu słowo Ezechiela ( Ez 34,1- 31).
SK
~Sławomir Korbela
30 sierpnia 2022, 00:13
To pokolenia do 1970 roku były w błędzie?SW 2 jest duszpasterski nie dogmatyczny.A msza święta przed SW 2 jest dozwolona na wieki przez Piusa V.NOM nie oddaje w pełni doktryny katolickiej pośrednio powoduje wrażenie że Msza jest uczta a Komunia to taki opłatek. Wystarczy porównać teksty modlitw np Ofiarowania .NOM ma duzo wspólnego z nabożeństwem Cranmera.Zorientowali się ze SW2 pada i nawet nie świętowali 50 lat NOM i próbują zniszczyć katolicka msze.Paradoksalnie wspólnoty tradycyjne maja powołania a moderniści coraz mniej.