Kard. Roche do przeciwników Soboru Watykańskiego II: taka postawa nie jest katolicka

Kard. Roche do przeciwników Soboru Watykańskiego II: taka postawa nie jest katolicka
fot. Salt and Light Media / YouTube
KAI / pk

Prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Arthur Roche oświadczył, że tym, którzy uparcie sprzeciwiają się reformie liturgicznej związanej z Soborem Watykańskim II, grozi przyjęcie postawy, która już nie jest katolicka. - Czy naprawdę jestem katolikiem, czy raczej protestantem? - zapytał kardynał. 

72-letni hierarcha podkreślił, że sobór jest "najwyższym prawodawstwem, jakie istnieje w Kościele" i jeśli ktoś się z nim nie zgadza, stawia się na uboczu Kościoła.

DEON.PL POLECA
W rozmowie z brytyjskim tygodnikiem "The Tablet" i amerykańskim "National Catholic Reporter" zauważył, że ci, którzy ociągają się z wprowadzeniem tej reformy, a nawet "uparcie sprzeciwiają się temu, co Kościół faktycznie zadekretował", muszą postawić sobie pytanie: "Czy naprawdę jestem katolikiem, czy raczej protestantem?".

Odniósł się też do słów amerykańskiego aktora Shii LaBeoufa, który niedawno nawrócił się i został katolikiem, częściowo za sprawą przedsoborowej liturgii, którą poznał, gdy grał w filmie o św. Ojcu Pio. Kard. Roche odparł, że każda Msza, nie tylko w rycie przedsoborowym, powinna być odprawiana z "wielką godnością".

Podkreślił również, że ci katolicy, którzy tego pragną, mogą nadal odprawiać mszę przedsoborową według mszału z 1962 roku. Jego zdaniem łatwiej dostępna powinna być też msza posoborowa, ale odprawiana po łacinie.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Kard. Roche do przeciwników Soboru Watykańskiego II: taka postawa nie jest katolicka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.