Kard. Rodriguez: Europa robi zbyt mało w walce z narkomanią

Kard. Rodriguez: Europa robi zbyt mało w walce z narkomanią
Fot. ROME REPORTS en Español / YouTube.com
KAI / tk

Kard. Oscar Andres Rodriguez Maradiaga powiedział w programie "Al Banquillo", że głównym problemem w walce z handlem narkotykami jest to, że ani nie zwalcza się konsumpcji, ani nie podejmuje się działań przeciwko pieniądzom, które są deponowane w międzynarodowych bankach z tej nielegalnej działalności.

Jeden z najbardziej znanych przedstawicieli Kościoła katolickiego w Ameryce Łacińskiej dołączył do debaty i skrytykował rynki konsumenckie w Europie i USA

- Pieniądze te są splamione krwią ofiar. Europa i Stany Zjednoczone są głównymi konsumentami narkotyków i nie dążą do zwalczania ich konsumpcji, ale raczej promują nielegalny handel i pieniądze - powiedział emerytowany arcybiskup Tegucigalpy. Zwrócił uwagę, że syntetyczny narkotyk fentanyl, który również jest produkowany w Hondurasie, jest "najgorszą trucizną", jaka obecnie istnieje. - To smutne, że ludzie celowo godzą się na śmierć innych ludzi, aby zarobić pieniądze - stwierdził kard. Rodriguez Maradiaga.

Niedawno wiceprezydent Kolumbii Francia Márquez również wezwała Zachód do bardziej energicznych działań w walce z praniem brudnych pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami. Wiadomo, że korupcja istnieje nie tylko w Kolumbii, ale że jest to korupcja ponadnarodowa, a kręgi korupcyjne, w których prane są pieniądze z handlu narkotykami, nie są zwalczane.

DEON.PL POLECA

- Tutaj najsłabsi z najsłabszych są prześladowani, rolnicy, rdzenni mieszkańcy, czarni, kobiety - powiedziała niedawno Márquez niemieckiemu dziennikowi „Die Welt”. Zwróciła uwagę, że nigdy nie widziała banku krajowego lub międzynarodowego zamkniętego za pranie brudnych pieniędzy. Kolumbia jest uważana za największego na świecie producenta kokainy.

Władze Belgii i Holandii ogłosiły niedawno alarm na wspólnej konferencji prasowej we Vlissingen w Holandii. W ubiegłym roku w samej Antwerpii w Belgii przechwycono około 116 ton kokainy. Rekord wszechczasów wynoszący 109,9 ton w 2022 r. został tym samym ponownie przekroczony. Narkotyki pochodzą głównie z Kolumbii, Ekwadoru i Panamy.

Kilka dni temu Ekwador zgłosił rekordowe znalezisko około 20 ton kokainy. Południowoamerykański kraj Ekwador został ostatnio dotknięty falą przemocy. Podczas kampanii wyborczej w Ekwadorze kilka tygodni temu zamordowano kandydata na prezydenta i dziennikarza śledczego Fernando Villavicencio, który badał między innymi korupcję w ekwadorskiej polityce.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Kard. Rodriguez: Europa robi zbyt mało w walce z narkomanią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.