Kard. Sako apeluje o pokój: wojna jest "politycznym samobójstwem"

Kard. Sako apeluje o pokój: wojna jest "politycznym samobójstwem"
fot. Tv2000it / YouTube
KAI / pk

Z okazji pierwszej rocznicy wizyty papieża Franciszka w Iraku w Bagdadzie odprawiono Mszę świętą, której przewodniczył kardynał Louis Sako. W trakcie Eucharystii modlono się o pokój, również na Ukrainie.

W kazaniu patriarcha chaldejski zwrócił się z apelem o pokój potrzebny zarówno na Bliskim Wschodzie, jak i na Ukrainie. - Modlimy się o pokój na świecie, zwłaszcza o zakończenie wojny między Rosją a Ukrainą, która może zaszkodzić pokojowi na całym świecie - powiedział kard. Sako dodając, że wojna jest "politycznym samobójstwem". W kontekście Iraku patriarcha powiedział, że modli się o szybkie utworzenie rządu, który będzie w stanie odbudować kraj i służyć ludziom.

Wizyta papieża w Iraku

Podczas wizyty w Iraku w dniach 5-8 marca 2021 papież Franciszek zaapelował do wszystkich religii i grup etnicznych o wspólne wysiłki, aby wyzwolić kraj z ran wojny oraz od pandemii. Papież uczcił również pamięć ofiar terroru bojówek "Państwa Islamskiego" wśród Jezydów i chrześcijan. Jezydzi to mała wspólnota monoteistyczna, żyjąca w górach Sindżar niedaleko Mosulu. W 2014 roku bojownicy Państwa Islamskiego okrążyli te góry i wzięli mnóstwo jeńców. Mężczyzn niemal natychmiast zabili, a kobiety uprowadzili jako niewolnice seksualne. Mówi się o dziesięciu tysiącach kobiet sprowadzonych do tej roli. Z wielkim zainteresowaniem obserwowano przede wszystkim spotkanie papieża z najwyższym autorytetem szyickim Iraku, wielkim ajatollahem Alim al- Sistanim 6 marca w Nadżafie.

Wezwanie do pojednania i dialogu

W swoim kazaniu z okazji rocznicy papieskiej wizyty patriarcha Sako wezwał również do pojednania i dialogu między grupami etnicznymi i religiami. Swój apel skierował przede wszystkim do chrześcijan. Kościół potrzebuje wewnętrznej jedności, tłumaczył podkreślając znaczenie ekumenizmu. - Chrześcijanie powinni świecić jako proroczy znak jedności pośród narodu, który tak bardzo cierpi z powodu podziałów i konfliktów - powiedział patriarcha Sako.

DEON.PL POLECA

W tych dniach w Iraku odbyły się liczne wydarzenia upamiętniające wizytę papieża. W Nadżafie spotkali się m.in. przedstawiciele rządu oraz wspólnot religijnych i Kościołów. Zaraz po wizycie papieża rząd iracki ogłosił 6 marca narodowym Dniem tolerancji i współistnienia. W tym roku obchodzono go po raz pierwszy.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Kard. Sako apeluje o pokój: wojna jest "politycznym samobójstwem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.