Kard. Sako: w Iraku potrzebna silna reprezentacja chrześcijan

Kard. Sako: w Iraku potrzebna silna reprezentacja chrześcijan
(fot. youtube.com / tv2000it)
KAI / pp

Trzeba uniknąć rozproszenia sił, bo to dzieli wspólnotę na różne partie i frakcje. Emigracja zewnętrzna i marginalizacja wewnętrzna są wyzwaniami, które powinna podjąć zjednoczona wspólnota chrześcijańska w Iraku. Potrzebna jest „połączona strategia chrześcijańska”, która przyjmie nazwę: „Grupa partii chrześcijańskich” lub „Przymierze chrześcijańskie” – uważa chaldejski patriarcha Babilonu.

Kard. Luis Raphaël Sako wzywa irackich chrześcijan do utworzenia własnej partii, która zapewni większą siłę, skuteczność oraz reprezentatywność w polityce. Należy utworzyć wspólne przymierze, które połączy wszystkie partie, elity intelektualne, różne specjalności, zdolności, szczególnie wśród młodych ludzi. Chrześcijanie w Iraku nie mogą sobie pozwolić na działanie w rozproszeniu, na dzielenie się według różnych partii i opcji, gdzie każdy będzie chciał udowodnić wyższość nad innymi. Kard. Luis Raphaël Sako uważa, że jedynie przymierze partii oraz ruchów może zagwarantować większą siłę decyzyjną zarówno na poziomie rządu centralnego w Bagdadzie, jak i w autonomicznym regionie Kurdystanu.

Podkreśla on, że z jednej strony niezbędne jest włączenie określenia „chrześcijańska” w nazwę partii, co pozwoli odłożyć na bok różnice, nawet jeśli każdy musi w jakiś sposób podążać za swoją narodowością, tradycją i Kościołem: chaldejczycy, syryjczycy, asyryjczycy oraz ormianie.

Kardynał wymienia również priorytety na najbliższą przyszłość. Wskazuje na potrzebę utworzenia grupy profesjonalistów w dziedzinie prawa i polityki, aby promować oraz zachować prawa chrześcijan począwszy od konstytucji oraz wprowadzić jako święta narodowe Boże Narodzenie i Wielkanoc, podobnie jak to jest w przypadku świąt muzułmańskich. Wymienia potrzebę wprowadzenia podstaw edukacyjnych, które wzmocnią jedność kraju oraz włączą dziedzictwo chrześcijańskie w dziedzictwo narodowe.

Patriarcha podkreśla ponadto potrzebę odwrócenia niekorzystnych wskaźników demograficznych oraz powstrzymanie procesu wywłaszczania z ziemi, szczególnie na Równinie Niniwy, gdzie gra się przyszłością chrześcijan irackich. Należy zredukować migrację, tworzyć miejsca pracy oraz sprzyjać inwestycjom, aby ułatwić przez to powrót tym, którzy wyjechali.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Sako: w Iraku potrzebna silna reprezentacja chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.