Kard. Schönborn na Synodzie: Europa nie jest już centrum Kościoła powszechnego
"Europa staje się mniejsza. Południe staje się silniejsze" - tymi słowami kard. Christoph Schönborn opisał obecny stan czterotygodniowego spotkania Synodu Biskupów w Watykanie. XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synody Biskupów rozpoczęło się w Watykanie 4 października i potrwa do 29 października.
W filmie opublikowanym na platformie X kard. Schönborn wyjaśnia, że obrady ukazują, jak bardzo obecny jest Kościół powszechny. - Europa nie jest już centrum Kościoła powszechnego, co jest nową nauką dla nas, Europejczyków - stwierdził arcybiskup Wiednia.
I tak na przykład jedna trzecia głosujących członków Synodu pochodzi z Europy, a Amerykanie Północni i Południowi stanowią jedną czwartą członków, a z kolei Afrykanie i Azjaci stanowią po około jednej piątej, a pięć procent głosujących członków Synodu pochodzi z Oceanii.
Według kard. Schönborna, w porównaniu z rokiem 1985 - kiedy po raz pierwszy uczestniczył w Synodzie Biskupów - wiele się zmieniło. - Silnie obecna jest południowa półkula, tj. Afryka, Azja i Ameryka Łacińska. To również zmienia treść i klimat Synodu - powiedział arcybiskup Wiednia.
- Kościół jest prawdziwie powszechny i to jest interesujące - podsumował swoje uwagi kard. Schönborn. Uczestnikami Synodu jest ponad 400 biskupów, księży, świeckich, teologów i zakonników delegowanych przez Kościoły lokalne i mianowanych przez papieża w Rzymie - 365 z nich ma oficjalne prawo głosu. Po raz pierwszy w Synodzie mają więcej do powiedzenia oraz prawo głosu nie-biskupi i nie-księża, w tym kobiety, mimo to pozostaje to zgodnie z prawem kanonicznym - Synodem Biskupów.
Kard. Schönborn uczestniczył w 1985 roku w drugim nadzwyczajnym zgromadzeniu Synodu Biskupów (25 listopada - 8 grudnia) jako członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Wtedy też otrzymał misję przygotowania Katechizmu Kościoła Katolickiego. Jako sekretarz komisji przygotowującej Katechizm miał dokładny wgląd w proces powstawania tego kompendium wiary, które ukazało się po raz pierwszy w 1992 roku.
Obok arcybiskupa Wiednia członkiem Synodu Biskupów z Austrii jest przewodniczący Konferencji Biskupów tego kraju, abp Franz Lackner. W kręgu zaproszonych ekspertów i doradców teologicznych, ale bez prawa głosu, jest 42-letnia pastoralistka Klara-Antonia Csiszar, wykładowca teologii pastoralnej na Uniwersytecie Katolickim w Linzu oraz na Uniwersytecie Babes-Bolyai w Kluj-Napoca w Rumunii.
Źródło: KAI / pk
Skomentuj artykuł