Kard. Schönborn: do Europy powróciła żelazna kurtyna

Kard. Schönborn: do Europy powróciła żelazna kurtyna
(fot. chiesadimilano.it / youtube.com)
KAI / pk

Mam nadzieję na wspólny głos biskupów europejskich na temat uchodźców, ale tego jeszcze nie osiągnęliśmy - powiedział kard. Christoph Schönborn na marginesie konferencji prasowej w Rzymie.

Arcybiskup Wiednia jest pomysłodawcą tego kongresu, a zarazem przewodniczącym EACOM oraz istniejącego od 2008 Komitetu Światowych Kongresów Miłosierdzia Bożego (WACOM).

Pytany przez dziennikarzy, co należałoby zrobić, aby praktykować miłosierdzie wobec napływających do Europy uchodźców i migrantów, arcybiskup Wiednia odpowiedział, że "Kościół może wiele uczynić, bardzo wiele mogą uczynić wszyscy politycy, którzy wierzą".

- Nie możemy zapominać, że Europa przez stulecia przelewała krew i łzy z powodu wojen między chrześcijanami. Teraz stoimy przed wyzwaniem uchodźców i przybyszów z zewnątrz. Jest ich wielu i zachodzi niebezpieczeństwo, że kraje zaczną zamykać swoje granice, powróci żelazna kurtyna, choć innego rodzaju - powiedział kard. Schönborn. Przypomniał, że migracja jest wielkim wyzwaniem i "aby przełamać lęki i nowe nacjonalizmy potrzebna jest ostrożność, miłość bliźniego, miłosierdzie".

DEON.PL POLECA

W kontekście problematyki uchodźców kard. Schönborn skrytykował Radę Europejskich Konferencji Biskupów CCEE, która zbyt powolnie zabiera głos, nie dokonała też analizy problemów na Bliskim Wschodzie i w Afryce, co jest przyczyną dramatu rozgrywającego się w Europie.

- Kwestia miłosierdzia w polityce jest bardzo aktualna, dobra polityka jest dziełem miłosierdzia - stwierdził kard. Schönborn zwracając uwagę na sposób postępowania krajów europejskich w polityce wobec uchodźców. - Zamiast starać się o postęp w procesie pokojowym w Syrii, co powinno być najbardziej pilnym obowiązkiem wspólnoty międzynarodowej, rozważa się we wszystkich krajach zamknięcie granic: ma to już miejsce w Niemczech, Szwecji, Austrii, Danii, na Węgrzech w Chorwacji, wszędzie - skrytykował arcybiskup Wiednia.

Pytany, jak konkretnie mogłoby być praktykowane miłosierdzie, powiedział, że na przykład "dziełem miłosierdzia jest walka z korupcją, odwaga polityków, którzy z narażeniem życia walczą z tym zjawiskiem". Podkreślił, że nie jest to Europa, jaką zaprojektowali jej ojcowie-założyciele. Robert Schumann, Alcide De Gasperi i Konrad Adenauer dążyli do "projektu pokoju i w tym sensie także miłosierdzia". Jako wzór polityka wymienił Roberta Schumanna. Na jego temat będzie mówił w dniu otwarcia kongresu w Rzymie, 31 marca, w kościele św. Andrzeja della Valle, o. Joseph Jost, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego francuskiego polityka.

- Schumann o wyzwaniu uchodźców ma wiele do powiedzenia politykom w Europie - mówił kard. Schönborn. Przypomniał, że "przeżył on dramat podziału Europy i był człowiekiem dwóch kultur: niemieckiej i francuskiej. Łączył w sobie przede wszystkim wiarę, obie kultury i wrażliwość".

Mówiąc o programie EACOM w dniach 31 marca - 4 kwietnia, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, abp Rino Fisichella poinformował m.in. o udziale papieża. Franciszek uczestniczyć będzie w czuwaniu modlitewnym na placu św. Piotra 2 kwietnia (w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II), a nazajutrz, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, odprawi tam Mszę św. Wśród referentów będzie m.in. kardynal Walter Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan będzie mówił na temat miłosierdzia z teologicznego punktu widzenia. Świadectwa o "obliczach miłosierdzia" w różnych krajach wygłoszą przedstawiciele Hiszpanii, Polski (ks. Aleksander Pietrzyk SAC), Austrii, Niemiec, Litwy, Czech i Rumunii.

- Kongresy Bożego Miłosierdzia są czymś nowym w Kościele katolickim. Ich idea zrodziła się po śmierci papieża Jana Pawła II - powiedział na konferencji prasowej kard. Schönborn. Przypomniał, że papież z Polski zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia, którą wprowadził do kalendarza liturgicznego. W Roku Wielkiego Jubileuszu 2000 Jan Paweł II kanonizował zakonnicę i mistyczkę Faustynę Kowalską (1905-1938), czczoną jako krzewicielkę Bożego Miłosierdzia. Wizerunek Jezusa Miłosiernego z podpisem "Jezu ufam Tobie" jest znany i czczony w wielu krajach świata.

Pierwszy światowy Apostolski Międzynarodowy Kongres Miłosierdzia Bożego, któremu przewodniczył kard. Schönborn, odbył się w Rzymie w 2008 w 3. rocznicę "powrotu Jana Pawła II do domu Ojca". Jak wspomniał, idea tych kongresów "w pewnym stopniu zrodziła się wśród przyjaciół" i wymienił kardynałów: Stanisława Dziwisza, Audrysa Bačkisa, z Litwy, Luisa Tagle z Filipin oraz Jean-Louisa Taurana z Kurii Rzymskiej. Sugestią stały się słowa, wypowiedziane przez Jana Pawła II w Łagiewnikach w 2002 roku. "Jak bardzo świat potrzebuje dziś Bożego miłosierdzia!" - mówił wówczas papież.

Arcybiskup Wiednia, że obecnie pojawiają się "napięcia" między różnymi "szkołami czci Miłosierdzia". Zamiarem rzymskiego kongresu EACOM będzie pokazanie, że miłosierdzie nie należy do tej czy innej "szkoły", lecz stanowi centralny temat chrześcijaństwa, a także dialogu międzyreligijnego.

Pierwszy światowy Apostolski Międzynarodowy Kongres Miłosierdzia Bożego odbył się w Rzymie w 2008 w 3. rocznicę "powrotu Jana Pawła II do domu Ojca", drugi natomiast - w 2011 roku w Krakowie - Łagiewnikach. Obok spotkań międzynarodowych odbywają się też kongresy krajowe, a także kontynentalne. Ostatni - jak dotychczas - kongres światowy odbył się w 2014 w stolicy Kolumbii - Bogocie. Kolejny odbędzie się w dniach 16-20 stycznia 2017 roku w Manili na Filipinach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Schönborn: do Europy powróciła żelazna kurtyna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.