Kard. Schönborn stawia 21 Koptów za wzór

Kard. Schönborn stawia 21 Koptów za wzór
(fot. Janos Korom Dr. / Foter / CC BY-SA)
KAI / pk

Wspólnota koptyjska jest "wielkim przykładem i wzbogaceniem dla całej Austrii" - stwierdził arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn w cotygodniowym felietonie na łamach wielkonakładowej, bezpłatnej gazety "Heute". Podkreślił, że koptowie tworzą żywe wspólnoty, które również w cierpieniu i prześladowaniu pozostają "wierne swojej wierze". W Wiedniu żyje 6 tysięcy członków tej wspólnoty wyznaniowej.

W swoim felietonie kardynał nawiązał też do bulwersującego opinię światową brutalnego ścięcia 21 koptów przez terrorystów z libijskiej gałęzi "Państwa Islamskiego". "Niech krew koptyjskich męczenników pobudzi zaślepionych morderców do zastanowienia, a nas do większej odwagi wyznawania wiary chrześcijańskiej" - napisał przewodniczący episkopatu Austrii. W jego ocenie "mętne" przesłanie, przekazane w nagraniu wideo przez terrorystów, stanowi "wyraźną zapowiedź" , że są oni przeciw Europie, a zwłaszcza przeciw Rzymowi.

O tym, że zamordowanie egipskich chrześcijan zespoliło ich współwyznawców, mówił w Radiu Watykańskim rzecznik katolickiego episkopatu Egiptu ks. Rafik Greiche. - Wszyscy Egipcjanie, chrześcijanie i muzułmanie, uważają, że tych 21 ofiar to męczennicy za wiarę, gdyż na wideo widać, jak się modlą przed egzekucją - powiedział kapłan. Zapowiedział, że niebawem w wiosce Samalut, z której pochodzą prawie wszyscy zamordowani, stanie kościół poświęcony męczennikom. Wszyscy mężczyźni pochodzili ze skromnych rodzin i wyjechali do Libii, aby pracując tam, pomagać swoim bliskim. - Byli to ubodzy ludzie, ale za to blisko Boga - dodał ks. rzecznik.

Według protestanckiego dzieła pomocy Open Doors, na kilka dni przed egzekucją porywacze sprawdzali jeszcze dokumenty swoich ofiar, aby upewnić się, czy naprawdę są oni chrześcijanami. Również członkowie rodzin uważają, że ich bliscy zostali zabici tylko dlatego, że byli chrześcijanami, a umierali ze słowami "Jezus Chrystus" na ustach.

Open Doors wyraził uznanie dla prezydenta Egiptu Abd al-Fattah al-Sisiego, który ogłosił siedmiodniową żałobę narodową w kraju. - Chrześcijanie są pełnowartościowymi obywatelami, a ziarno nienawiści i podziału zasiane w społeczeństwie Egiptu między chrześcijanami a muzułmanami nie powinno wzejść - stwierdził szef państwa w swoim orędziu, dodając, że dla Egipcjan "jest to sprawą oczywistą".

Jednocześnie organizacja zwraca uwagę, że obywatele Egiptu coraz częściej otwarcie krytykują skrajną, wahabistyczną i salaficką teologię islamską, wykładaną m.in. na głównym uniwersytecie muzułmańskim Al-Azhar w Kairze. Mimo iż uczelnia ta szybko potępiła morderstwo w Libii, nazywając je "barbarzyńskim", to jednak krytycy wskazują choćby na fakt, że na konferencji międzynarodowej w grudniu ub. roku przedstawiciele Al-Azharu odmówili określenia bojowników "Państwa Islamskiego" jako "niewiernych".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Schönborn stawia 21 Koptów za wzór
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.