Kard. Tagle: jeśli głosimy Dobrą Nowinę bez radości i dobroci, to Ewangelia nie jest pełna

Kard. Tagle: jeśli głosimy Dobrą Nowinę bez radości i dobroci, to Ewangelia nie jest pełna
(fot. Rappler / youtube.com)
KAI / pk

Kard. Luis Antonio Tagle z Filipin głosi w Tarnowie rekolekcje dla kapłanów. W pierwszej turze uczestniczy trzystu kapłanów diecezji tarnowskiej. Kardynała zaprosił biskup tarnowski Andrzej Jeż w związku z trwającym V Synodem Diecezji Tarnowskiej.

Hasłem rekolekcji są słowa "Ewangelizacja wobec przemiany czasów". - Misją Kościoła od początku jest ewangelizacja, głoszenie Dobrej Nowiny, że Jezus zmartwychwstał. Kościół jako matka i nauczycielka - dostosowuje swoje nauczanie do zmieniającej się rzeczywistości. Papież Franciszek podkreśla mocno "gaudium", czyli radość, bo jeśli głosimy Dobrą Nowinę bez radości i dobroci, to Ewangelia nie jest pełna w naszym przekazie. Mam nadzieję, że będę dodawał kapłanom tego entuzjazmu i oczekuję, że ich entuzjazm mnie podniesie  powiedział kard. Tagle.

Gość z Filipin był także pytany przez dziennikarzy, ile czasu kapłan powinien poświęcać na modlitwę. - Już jako kleryk usłyszałem radę od moich przełożonych: jedz tyle, ile możesz, wypoczywaj tyle, ile możesz oraz módl się wtedy, kiedy nie jesz i nie wypoczywasz - odpowiedział.

W rekolekcjach uczestniczy m.in. ks. Marcin Krępa, dyrektor Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego w Ciężkowicach. - Jestem rekolekcjonistą, więc z radością i uwagą będę słuchał tego, co ks. kardynał Tagle będzie miał do przekazania. Ewangelia jest stała i niezmienna, ale podawana we współczesnym świecie, może w nieco w inny sposób i może jakieś nowe wątki odczytane przez kardynała, będą nas prowadzić przez ten synodalny czas - dodaje.

DEON.PL POLECA

O. Bonawentura Nosek mówi, że chciał uczestniczyć w rekolekcjach, bo dużo słyszał o kardynale Tagle. - Przeczytałem jego książkę "Ludzie Wielkiej Nocy". Jego spojrzenie na współczesny świat powinno interesować każdego kapłana. Skoro mamy taką okazję, trzeba skorzystać i spotkać się z wybitnym człowiekiem Kościoła - podkreśla. Pierwsza seria rekolekcji potrwa do środy w Wyższym Seminarium Duchownym. Na drugi termin od środy do soboty zapisało się ponad dwustu kapłanów. Lista jest nadal otwarta. W programie są Msze św., konferencje, nabożeństwo eucharystyczne, różaniec, nabożeństwo pokuty i pojednania z Bogiem i braćmi. Będzie też modlitwa o dary Ducha Świętego i odnowienie charyzmatu kapłaństwa.

Konferencje publikowane będą na Portalu Diecezji Tarnowskiej oraz na kanale diecezji na YouTube.

Kardynał spotka się także 15 września z młodzieżą. Wtedy w Dębicy odbędzie się Synaj - diecezjalne spotkanie młodych. W programie m.in: wspólna integracja, konferencja kard. Luisa Tagle, świadectwo, adoracja oraz możliwość spowiedzi i Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Tagle: jeśli głosimy Dobrą Nowinę bez radości i dobroci, to Ewangelia nie jest pełna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.