Kard. Tauran o dialogu z muzułmanami
Świat otwarty na dialog o kwestii Boga - tak widzi perspektywy relacji międzyreligijnych w rozpoczętym roku szef zajmującej się nimi watykańskiej dykasterii. W wywiadzie udzielonym "L’Osservatore Romano" kard. Jean-Louis Tauran podsumował ubiegły rok działalności Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego oraz stojące przed nią wyzwania.
Najwięcej miejsca poświęcił dialogowi z islamem. Francuski purpurat zwrócił uwagę na przeszkody niesione przez radykalne grupy usprawiedliwiające przemoc argumentami religijnymi. Są one mniejszościowe, jednak próbują narzucić reszcie muzułmańskie prawo, choćby i siłą, co stanowi zagrożenie nie tylko dla konkretnych społeczności, ale i dla całego świata.
Ten radykalizm uderza także w duchowy wymiar samego islamu - dodał kard. Tauran. Wymienił w tym kontekście trudną sytuację w Nigerii, gdzie osobiście gościł w minionym roku, ale także w Egipcie, gdzie trwa impas w relacjach z uniwersytetem Al-Azhar. "To był wybór naszych partnerów muzułmanów - stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. - Z naszej strony powtarzamy, że jesteśmy zawsze otwarci na szczery dialog".
W dialogu z islamem były też w ubiegłym roku chwile jaśniejsze. Należała do nich wizyta Benedykta XVI w Libanie i serdeczne przyjęcie go przez przywódców muzułmańskich. "To pozwoliło Papieżowi potwierdzić zaangażowanie Kościoła katolickiego w pełen szacunku dialog bez dwuznaczności" - stwierdził kard. Tauran.
W rozmowie z watykańskim dziennikiem purpurat pochwalił także otwarty pod koniec listopada ub.r. w Wiedniu Ośrodek Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego im. Króla Abdullaha, uznając że jest ono "dobrym kanałem dialogu". Wyraził nadzieję, że placówka ta będzie stwarzała możliwość rozmowy na temat naruszania wolności religijnej. Otwarcie Ośrodka jest dla niego "jednym z najważniejszych doświadczeń" w dialogu międzyreligijnym na przestrzeni ostatnich miesięcy.
King Abdullah Bin Abdulaziz International Centre for Interreligious and Intercultural Dialogue (KAICIID) został otwarty 27 listopada w obecności wysokiej rangi przedstawicieli religii świata. Był wśród nich kard. Tauran jako przedstawiciel Stolicy Apostolskiej, mającej status obserwatora-założyciela.
Skomentuj artykuł